قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر
خانه / ادبیات / سفرنامه / دانلود کتاب دلیل السفرا – سفرنامه میرزا ابوالحسن شیرازی

دانلود کتاب دلیل السفرا – سفرنامه میرزا ابوالحسن شیرازی

توضیحات: سفرنامه میرزا ابوالحسن خان ایلچی یا حیرت نامه اثر محمدهادی علوی شیرازی است که سال‌ها در سفر میرزا ابوالحسن خان ایلچی به روسیه، به ضبط وقایع و تحریر نوشتجات مامور گردیده است.

موضوع این سفرنامه، سفارت میرزا ابوالحسن خان شیرازی معروف به ایلچی کبیر به روسیه است، پس از معاهده شوم گلستان به جهت پاره‌ای مذاکرات در باب باز پس گرفتن برخی از شهرهایی که روسیه در جنگ ده ساله اول ایران و روس تصرف کرده بود. میرزا ابوالحسن خان ریاست این هیات را بر عهده داشت که با هدایایی گرانبها از جانب پادشاه ایران به روسیه رفت و پس از سه سال دست خالی و بی نتیجه به ایران برگشت، نویسنده کتاب محمد هادی علوی شیرازی است، لکن سفرنامه به نام میرزا ابوالحسن رئیس هیات سیاسیشهرت دارد.
بنابراین شرح حال و مجمل احوالی از گزارش سفر مذکور و حقیقت احوال جماعت روسیه و سایر امورات اتفاقیه را لازم شمرده، در این رساله ثبت و آن را به «دلیل السفرا» موسوم ساخته، چون ایام سفر مذکور مدت سه سال و کسری طول به هم رسانید، در این رساله ماه به ماه، بلکه روز به روز به طریقی که ربط ایام از یکدیگر گسسته نشود، وقایع اتفاقیه به قسم روزنامجات ثبت افتاده و غرض اصلی از تحریر رساله مذکور وقایع امور اتفاقیه است و عبارت پردازی و حسن مقاله به هیچ وجه منظور نشده است.

نام کتاب : سفرنامه میرزا ابوالحسن خان شیرازی(ایلچی) به روسیه
نویسنده : میرزا محمدهادی علوی شیرازی
تعداد صفحه : 169
حجم فایل : 12300 کیلوبایت

درباره ی رویا نظارات

یک دیدگاه

  1. ابوالحسن قاسم پور

    تشکر از توسعه دانش و آگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *