کتاب دو قرن سکوت

دو قرن سکوت
معرفی کوتاه کتاب

_____________

کتاب دو قرن سکوت نوشته دکتر عبدالحسین زرین‌کوب، یکی از آثار برجسته در حوزه تاریخ ایران پس از اسلام است که به بررسی دو قرن اول پس از سقوط دولت ساسانی و حمله عرب‌ها به ایران می‌پردازد. این کتاب برای اولین بار در سال 1330 هجری شمسی منتشر شد و به عنوان یکی از منابع ارزشمند فارسی برای مطالعه وضعیت فرهنگی اعراب پیش از اسلام و وضعیت سیاسی و فرهنگی مردم ایران در این دوران شناخته می‌شود​​​​.

سکوتی در تاریخ: نگاهی به دو قرن ناگفته ایران پس از سقوط ساسانی

کتاب دو قرن سکوت چاپ قدیم

عبدالحسین زرین‌کوب، که به زبان تاریخ ایران شهرت دارد، در این اثر به روایت سرگذشت ایرانیان و تاثیر حمله عرب‌ها و تسلط آن‌ها بر ایران، و همچنین به بررسی سکوت ادبی، هنری و فلسفی که پس از ورود اسلام به ایران رخ داده، پرداخته است.کاملترین نسخه کتاب دو قرن سکوت بدون سانسور چاپ 1330 ، 1336 و 1344 است.

پیشنهاد می شود : کتاب قحطی بزرگ pdf

کتاب “دو قرن سکوت” تاریخ حوادث سیاسی و اجتماعی ایران را از زمان سقوط دولت ساسانی تا ظهور دولت طاهریان بیان می‌کند و به دلایلی که موجب شده این دوران به عنوان دوران سکوت در تاریخ ایران شناخته شود، می‌پردازد.

ژانر کتاب 2 قرن سکوت

کتاب “دو قرن سکوت” به ژانر تاریخی و فرهنگی تعلق دارد، زیرا به تحلیل و بررسی دوره‌ای خاص از تاریخ ایران پرداخته و تأثیرات فرهنگی حاکمیت عرب‌ها بر جامعه و فرهنگ ایران را مورد کاوش قرار داده است. این کتاب به عنوان یک متن تاریخی کلاسیک نیز شناخته می‌شود، چرا که یکی از آثار مهم و مرجع در تاریخ ایران به شمار می‌رود و برای دانشجویان و پژوهشگران این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار است اما به دلیل ماهیت تحقیقی و

بخشی از کتاب 2 قرن سکوت

در همان روزهایی که جنایت آسیابان “مرو” آخرین چراغ دودمان ساسانیان را فرو می کشت و ماهوی سوری با چنین خیانتی که به جای خداوندگار خویش می کرده، فره شاهی را آرزو می داشت، شاید در شهرهایی چون تیسفون و شوشتر و نهاوند و استخر وری و دیگر بلاد کسانی از ایرانیان بودند که چشم امید خویش را بدانسوی مرو، به شهرهایی که در آنسوی آموی بود، دوخته بودند و از آنجاها هر روزی انتظار خبر تازه ای را می کشیدند. خود یزدگرد نیز پیش از آنکه به تحریک ماهوی سوری در مرو، طعمه جنایت آسیابانی بی نام و نشان شود، شاید بدانسوی رود آموی امید بسیار داشت و گویا به همین سبب بود که نامه ها و رسولان با تحفه ها و هدایای بسیار به چین فرستاد و این امید را در دل می پرورد که شاید با یاری خاقان چین و به دست مردم و پادشاهان آنسوی رود آموی، بار دیگر بتواند آب رفته را به جوی باز آرد و آنچه را در تیسفون و شوش و نهاوند باخته بود در مرو و آموری و شاید بخارا و سمرقند از دشمنان بازستاند.

پیشنهاد می شود : کتاب تاریخ ایران زمین

نقش سکوت در تاریخ: تحلیل دو قرن فراموش‌شده پس از اسلام در ایران

خلاصه کتاب دو قرن سکوت

کتاب دو قرن سکوت اثر عبدالحسین زرین‌کوب، به بررسی دورانی از تاریخ ایران می‌پردازد که از سقوط امپراطوری ساسانی تا ظهور دولت‌های مستقل ایرانی در دو قرن اول هجری را در بر می‌گیرد. این دوران به دلیل کاهش شدید تولیدات فرهنگی و هنری به “دو قرن سکوت” شهرت یافته است. زرین‌کوب در این کتاب به تشریح تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران پس از اسلام می‌پردازد و تلاش می‌کند تا دلایل این سکوت فرهنگی را با بررسی اسناد و شواهد تاریخی توضیح دهد. او به ویژگی‌های دوران حکومت عرب‌ها و تأثیرات آن بر جامعه ایرانی، از جمله تغییرات دینی، زبانی و فرهنگی می‌پردازد و چگونگی ادغام فرهنگ ایرانی با اسلام را به تصویر می‌کشد. این اثر به عنوان یکی از کارهای بنیادین در مطالعات تاریخی ایران شناخته می‌شود که برای درک تاریخ پس از اسلام ایران بسیار حائز اهمیت است.

چرا کتاب دو قرن سکوت ممنوعه است؟

این کتاب در زمان‌هایی در ایران با محدودیت‌های چاپ و توزیع روبرو شده است. دلایل مختلفی برای این ممنوعیت‌ها وجود داشته است که می‌تواند شامل حساسیت‌های سیاسی، مذهبی و یا فرهنگی باشد. موضوع کتاب که تغییرات عمیق اجتماعی، فرهنگی و زبانی ایران پس از حمله عرب‌ها و اسلام را بررسی می‌کند، ممکن است باعث ایجاد بحث‌ها و اختلاف‌نظرهایی شده باشد که منجر به محدودیت‌هایی در دسترسی به این کتاب شده است. این حساسیت‌ها ممکن است ناشی از تفسیر نویسنده از رویدادهای تاریخی و تأثیر آنها بر هویت ملی و فرهنگی ایران باشد. اما باید توجه داشت که دسترسی به اطلاعات دقیق در مورد وضعیت فعلی کتاب و حواشی آن نیازمند بررسی‌های به‌روز و اطلاعات محلی است.

دلایل مختلفی جهت ممنوعیت کتاب دو قرن سکوت گشته و سبب سانسور بخشی از بخش های کتاب در نسخه های جدید کتاب دو قرن سکوت شده است. دانلود کتاب دو قرن سکوت بدون سانسور را می توان از نسخه های قدیمی و اصلی آن که چاپ دهه 1330 هستند مطالعه کرد.

اگر این کتاب رو خوندی حتما نکاتی ازش میدونی که بقیه میخوان بدونن، پایین برای ما بنویس..

2 نظر در “کتاب دو قرن سکوت

  1. فرمانفرما گفت:

    دکتر عبدالحسین زرین‌کوب استادی بلامنازعه بی‌بدیل کتابی بسیار ارزشمند رو در اختیار خوانندگان قرار داده هر چند نواقصی دارد که دکتر نفیسی در مقدمه کتاب بابک خرمدین که به دکتر زرین‌کوب و پسر خود بابک نفیسی تقدیم کرده یکسری از نواقص رو بیان کرده، ولی باز رفرنس، منبع و مرجع قابل اعتمادی هست.

  2. ط گفت:

    من بخشهایی از این کتاب و خوندم تکان دهنده بود اعراب ایران و به فساد کشوندن اعراب بودن که راه ترک و مغول و به سوی ایران باز کردن بدبختی پشت سر بدبختی آنها به پیامبر و فرزندانش هم رحم نکردن حادثه کربلا بزرگترین جنایت اعراب بود قبایل عرب کوفه جمع شدن و فرزندان پیامبر رو کشتن وزنان و کودکان و بردن بازار برده فروشی

دیدگاهتان را بنویسید

دو قرن سکوت
کتابهای پیشـنهادی برای شـما

_____________________________ _

تاریخ طبری
کتاب تاریخ ایران زمین
تاریخ شاهنشاهی رضا شاه پهلوی
کتاب تاریخ آمریکا
تقریرات مصدق در زندان
کتاب شاه نعمت الله ولی
مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه