دانلود کتاب فردریک کبیر | زندگی نامه فردریک کبیر

فردریش کبیر
معرفی کوتاه کتاب

_____________

این کتاب مختصری است از شرح زندگانی و سلطنت فردریک کبیر به قلم لوئیز مولباخ، شرح حال نویس مشهور که آثارش زینت کتابخانه های بزرگ و ارباب ذوق و سلیقه است.مولباخ قسمتی از اخلاق پادشاه روس و درباریان را با قلمی شیوا و عباراتی روان و گیرنده شرح داده و مترجم نیز با زحمت و ذوق شایان به خوبی از عهده ترجمه برآمده و حق مولف را ادا نموده است.

پروس و ظهور قدرت نظامی اروپا تحت حکومت فردریک کبیر

فردریک کبیر، که با نام فردریک دوم نیز شناخته می‌شود، از ۱۷۴۰ تا ۱۷۸۶ پادشاه پروس بود و به عنوان یک فرمانده نظامی برجسته شناخته می‌شود. او توانست با استفاده از راهبردهای دیپلماتیک و جنگ‌های متعدد، قلمروهای پروس را به شکل چشمگیری گسترش دهد و پروس را به یک قدرت نظامی پیشرو در اروپا تبدیل کند. فردریک به عنوان یک حاکم مستبد روشنگر، اصلاحات متعدد اقتصادی، مدنی و اجتماعی را به اجرا درآورد.

آغاز حکمرانی با شوکت؛ حمله به سیلزیا و روابط با اندیشمندان

در ابتدای سلطنت خود در ۳۱ می ۱۷۴۰، فردریک با حمله‌ای غیرمنتظره به منطقه سیلزیای اتریش، نبرد اقتدار خود را آغاز کرد که به جنگ موفقیت‌آمیز موسوم به جنگ دومینیون اتریش منجر شد. او همچنین به دلیل نگارش‌های فلسفی، شعرها، حماسه‌ها، طنزها و انجام مکاتبات گسترده با متفکران برجسته، از جمله ولتر، شهرت دارد. این نوشته‌ها بیانگر تفکرات و دیدگاه‌های فردریک در زمینه‌های مختلف فلسفی و فرهنگی بوده‌اند.

پیشنهاد می شود: کتاب زندگی نامه سلطان عبدالحمید، پادشاه عثمانی

نبرد مولویتز؛ اولین آزمون فرماندهی فردریک کبیر

فردریک کبیر به عنوان یکی از درخشان‌ترین سلاطین تاریخ آلمان مطرح است. او در قرن هجدهم به عنوان پادشاه پروس، یک اصلاح‌گر، دولتمرد و مدیر نابغه بود. با وجود شهرت به عنوان یک رهبر نظامی بزرگ، اولین نبرد او به عنوان پادشاه که در ۱۰ آوریل ۱۷۴۰ در نبرد مولویتز رخ داد، با خجالت همراه بود. در این نبرد، او با وجود اینکه ارتش اتریش را غافلگیر کرد، چندین اشتباه تاکتیکی انجام داد که به ارتش اتریش اجازه داد تلفات سنگینی به ارتش پروس وارد کند.

این اطلاعات نشان می‌دهد که فردریک کبیر نه تنها در عرصه نظامی بلکه در عرصه‌های فکری و فرهنگی نیز تأثیرگذار بوده است. او توانست هم به عنوان یک فرمانده نظامی و هم به عنوان یک حاکم مستبد روشنگر، نقش مهمی در تاریخ پروس ایفا کند.

پیشنهاد می شود: کتاب رضاشاه از تولد تا سلطنت

بخشی از کتاب زندگی و دربار فردریک کبیر

شاه داخل اطاقهای ملکه مادر گردید. کلیه درباریان در ضیافت دربار که به مناسبت تودیع با سفیر اتریش برپاشده بود، حضور یافته بودند. حدس فردریک درست بود. مارکی فن بوتر، سفیر اطریش نتوانسته بود قیافه واقعی او را که در پس نقابی متظاهر به خوشی و عیش و سرور مخفی بود، ببیند. ماری ترز سفیر خود دستور داده بود که از مصوبات فردریش مطلع شود و گزارش دهد. شاه پروس جلوس ماری ترز را به تخت سلطنت تبریک گفته بود و ماموریت ظاهری سفیر آن که بود مراتب امتنان و تشکر امپراطور را به فردریش ابلاغ کند.

✅ نام کتاب : فردریش کبیر
✅ ژانر کتاب : زندگینامه – مشاهیر تاریخی
✅ نویسنده : ن. مونباخ
✅ تعداد صفحات:  409 صفحه

اگر این کتاب رو خوندی حتما نکاتی ازش میدونی که بقیه میخوان بدونن، پایین برای ما بنویس..

دیدگاهتان را بنویسید

فردریش کبیر
کتابهای پیشـنهادی برای شـما

_____________________________ _

عصرهای کریسکان
سفرنامه اولیا چلبی
کتاب جاسوسی در اسرائیل
اتاق مزاح
کتاب کهن دیارا
تقریرات مصدق در زندان
مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه