دانلود کتاب کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی

کوروش در شاهنامه
معرفی کوتاه کتاب

_____________

اشعار فردوسی درباره کوروش کبیر در شاهنامه

در شاهنامه فردوسی، اثر ارزشمند این شاعر گرانمایه ایران زمین، روایاتی از کوروش بزرگ گفته شده است.

  • آیا کیخسرو در شاهنامه که بارها از آن یاد شده، همان کوروش کبیر است؟
  • در کتاب آثار الباقیه اثر ابوریحان بیرونی، آیا کیخسرو همان کوروش است
  • در پیوست اول کتاب به بررسی اینکه آیا کیخسرو پیش از کوروش بوده است یا خیر، پرداخته می شود.
  • در پیوست دوم، بیرونی درباره شباهت کیخسرو و کوروش می گوید.

با وجود پژوهـش‌های ارزشـمند، درباره شاهنامه و تاریخ ایران، هنوز عده‌ای بیان می‌کنند که از کوروش ذوالقرنین و هخامنشیان در شاهنامه یاد نشده است! حتی برخی از این گفته‌ها بهره می‌برند و به کوروش‌ستیزی می‌پردازند.

مشخص نیست از چه رو این حساسیت تا این حد برای کوروش وجود دارد، در حالی که نام بسیاری از پادشاهان هخامنشی و شاهان ایران که وجود آن‌ها در تاریخ ایران به اثبات رسیده، به صورت مستقیم و دست نخورده در شاهنامه نیامده است.
در ادامه خواهیم دید که روایت‌های مربوط به کوروش در جای جای شاهنامه به چشم می‌خورد. تعجب‌آور است که برخی اسکندر شاهنامه را بدون چون و چرا همان الکساندر مقدونی می‌دانند اما کوروش را کیخسرو نمی‌دانند! آشکار است که کیخسرو در شاهنامه بیشترین آمیختگی را با کوروش بزرگ دارد.
در این بحث چند نکته وجود دارد. اول آنکه نباید اسطوره‌ها را با دید صرفا تاریخی نگاه کنیم بلکه اسطوره‌ها آمیختگی‌هایی با تاریخ داشته‌اند نه آنکه تاریخ را عینا نقل کنند.

هر کدام از داستان‌های اسطوره‌ای ویژگی‌هایی دارند که باید این ویژگی‌ها را مورد توجه قرار دهیم و بعد جنبه‌های تاریخی را استخراج کنیم.
همچنین نباید فراموش کنیم که حکیم ابوالقاسم فردوسی بعد از گذشت هزاران سال از دودمان‌های ایران باستان، پس از تهاجمات بزرگ به ایران و سلطه آنها بر ایرانیان، شاهنامه را سرود، آن هم در زمانی که بسیاری از آثار باستانی در دسترس نبودند و کتیبه‌ها رمز گشایی نشده بودند.

✅ نام کتاب : کوروش کبیر در شاهنامه فردوسی
✅ ژانر کتاب : ادبی – تاریخی
✅ نویسنده : مجید خالقیان
✅ ارسال کننده: مجید خالقیان
✅ تعداد صفحات :  38 صفحه

اگر این کتاب رو خوندی حتما نکاتی ازش میدونی که بقیه میخوان بدونن، پایین برای ما بنویس..

یک نظر در “دانلود کتاب کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی

  1. علیرضاامینی گفت:

    وقتی خود ملت ایران شاعر حماسه سرارو تاریخ دان میکنندبایدم کشورهای بی هویتی مثل قزاقستان وامریکا فیلمهای ضدکوروش وتاریخ ایران بسازند وباوجود کم وکاستی های موجود درزمان فردوسی که نه کتیبه ایی وجودداشته بازهم سلسله مراتب پادشاهان رو فردوسی دقیق نوشته جوریکه انگاردرهمان عصرزندگی میکرده بدرستی خدماتی که کوروش به ملتش ارائه داده به زمان جمشیدجم ربطش داده یه کم مطالعه خوبه برای کسانیکه میخواند خودشون ومنتقد ببینند

دیدگاهتان را بنویسید

کوروش در شاهنامه
کتابهای پیشـنهادی برای شـما

_____________________________ _

عصرهای کریسکان
سفرنامه اولیا چلبی
کتاب جاسوسی در اسرائیل
اتاق مزاح
کتاب کهن دیارا
تقریرات مصدق در زندان
مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه