دانلود کتاب شخص سوم

معرفی کوتاه کتاب

_____________

فرانتس کسافر کروتس در سال ۱۹۴۶ در شهر مونیخ واقع در استان باوریا (جنوب آلمان) متولد شد. مدرسه هنرپیشگی را در همان شهر به پایان رساند و در تئاتر زیرزمینی مونیخ به بازیگری پرداخت. وی به دریافت جوایز متعددی در زمینه ادبیات و نمایشنامه نویسی نائل گشته و بعد از این تاریخ نمایشنامه های زیادی نوشته است. از کارهای مهم او “کله شق”، “کار خانگی”، “مربوط به مردان”، “اصطبل”، و “فریتس عزیز”، “اطریش علیا یا شخص سوم” و “کاشانه یا کلبه ی والدین” را می توان نام برد.

کروتس تمام شخصیت هایش را از میان طبقه ی کارگر و دهقان استان باوریا انتخاب کرده است و اکثر نمایشنامه هایش را به همین لهجه نوشته است. از آنجا که آدمهای او بطور کلی نیک، ساده، خوش باور و مظلومند و تحت فشار نظام حاکم بر آنها دست و پا می زنند، تصور می رود که انتخاب لهجه باید به این دلیل باشد که سادگی و معصومیت آنها بیشتر نمودار گردد. شیوه تئاتری او “واقعگرایی اجتماعی” است و یکی از قواعد مهم این شیوه این است که هرکدام از آدمهای نمایش نمونه ی کاملی از آدمهای طبقه خودشان تقریبا در همه جای دنیا باشند.

درباره نمایشنامه شخص سوم فرانتس کسافر کروتس

گفتار در نمایشنامه های کروتس حتی الامکان کوتاه و فشرده است و همانطور که از خواندن نمایشنامه شخص سوم متوجه خواهیم شد، به سکوت اهمیت زیادی می دهد. خودش می گوید: می خواستم این سنت دیرین نمایشنامه نویسی را که آدم ها برخلاف واقعیت بدون هیچ وقفه ای پرگویی می کنند، بشکنم. مسائل و مشکلات آدمهای من آنقدر از آ«ها دور و برایشان ناشناس است، که قادر نیستند آنها را با کلمات بیان کنند و درست آنجا که باید زیاد بگویند، سکوت می کنند.

نفر سوم در نمایشنامه ی دو نفره ی کروتس، بچه است. باید از تولد او جلوگیری به عمل آید تا پدر و مادر بتوانند به زندگی ای که تابحال برایشان امکان پذیر بوده است، ادامه دهند. به هر صورت بچه به دنیا می آید. اگر وضعیت همینطور باقی بماند، چه چیزی انتظار او را می کشد؟ بدون شک همان تنگناها، فشارها و مشکلاتی که پدر و مادرش با آنها روبرو هستند.

بخشی از نمایشنامه شخص سوم

شب. یک آشپزخانه ی کوچک. آنی غذا درست می کند. هاینس به بروشور تبلیغاتی شرکت مراسلاتی باغ نگاه می کند. آنی از روی شانه ی هاینس به بروشور نگاه می کند.

آنی: اگر باغ داشتیم، الان یه استخر پیش ساخته می خریدیم.

هاینس: آره، چون فروش فوق العادست و ارزونش کردن.

آنی: چقدر قشنگه.. آدم به هوس می افته تو یه همچین استخری حسابی آب تنی کنه.

هاینس: درسته [ آهسته از روی بروشور می خواند ]: ما این استخر شنای بسیار زیبای پیش ساخته را که چهار متر و نیم عمق دارد، بانضمام دستگاه تصفیه و دایپ و متعلقات دیگر آن، به نازلترین قیمت فقط نهصد و نود مارک، در اسرع وقت بسته بندی شده برایتان پست خواهیم کرد. خود شما می توانید آنرا مطابق دستوری که همراه آن است به راحتی سوار کنید.

آنی: دستگاه آب گرم کن هم داره.

هاینس: آره . می خواند: در صورت تقاضا ارسال می شود.

آنی: اگر باغ داشتیم و یه استخر شنا هم می خریدیم، یه آب گرمکن هم احتیاج داشتیم ها.

هاینس: اما آبگرمکن که ارزون نیس. وگرنه نمی نوشت: در صورت تقاضا، عکسشو اینجا می ذاشت و قیمتشم زیرش می نوشت.

✅ نام کتاب : شخص سوم
✅ ژانر کتاب : نمایشنامه – خانوادگی
✅ نویسنده : فرانتس کسافر کروتس
✅ تعداد صفحات:  85 صفحه

اگر این کتاب رو خوندی حتما نکاتی ازش میدونی که بقیه میخوان بدونن، پایین برای ما بنویس..

دیدگاهتان را بنویسید

سوال های آیین نامه 1402 با جواب
کتابهای پیشـنهادی برای شـما

_____________________________ _

عصرهای کریسکان
سفرنامه اولیا چلبی
کتاب جاسوسی در اسرائیل
اتاق مزاح
کتاب کهن دیارا
تقریرات مصدق در زندان
مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه