قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر
خانه / علم و دانش / جامعه شناسی / دانلود کتاب ساختهای خانواده و خویشاوندی در ایران
ساختهای خانواده در ایران

دانلود کتاب ساختهای خانواده و خویشاوندی در ایران

ساختهای خانواده در ایران نوشته دکتر جمشید بهنام

بی گمان می توان خانواده ایرانی را از لحاظ حقوقی، روانی، اقتصادی، جمعیتی و .. مطالعه کرد یا مساله جوانان و سالخوردگان، ازدواج و گذران اوقات فراغت و مانند آن را در رابطه با خانواده مورد توجه قرار داد ولی کتاب ساختهای خانواده در ایران ما چنین قصدی نداشتیم.

در این مقاله به بررسی کوشش در طبقه بندی خانواده های ایرانی ، نظام خویشاوندی در ایران و شبکه های خویشاوندی پرداخته می شود.

فهرست کتاب ساختهای خانواده در ایران

  • کوشش در طبقه بندی خانواده های ایران
  • نظام خویشاوندی
  • شبکه های خویشاوندی
  • دگرگونیها

اصطلاح خانواده گاه به گروهی از افراد که روابط “زن و شوهری” یا “پدر و مادر – فرزندی” میانشان وجود دارد اطلاق می شود و گاه مفهومی از یک گروه اجتماعی محدود را دربر دارد که افرادش با روابط گوناگونی، از جمله خویشاوندی ، به یکدیگر مربوطند. همه دگرگونی های اجتماعی امروزی بر خانواده و نقش افراد آن تاثیر می گذارد و در مقابل تغییراتی که در نقشهای خانوادگی تحت تاثیرات ایدئولوژیک انجام می گیرد، در زندگی اقتصادی جامعه موثر است. خانواده ی زن و شوهری تقریبا در همه جوامع و فرهنگها دیده می شود و آنچه مهم است بررسی تحول این خانواده است که از وابستگی مطلق به خانواده های وسیع تر به سوی استقلال کامل می رود و سنت گرایی آن به تحول و تغییر دائم مبدل می گردد.

دگرگونی خانواده ی ایرانی در نیم قرن اخیر آرام و کند اما مستمر و قاطع بوده است. زمانی دراز در تاریخ ایران ، شکلی از خانواده وجود داشت با اصطلاح کلی “خانواده گسترده”. خانواده ای بود براساس شریعت اسلام و سنتهای ایرانی. خانواده ای که مذهب و سنت و شیوه تولید اقتصادی جوامع کشاورزی مبانی آنرا تشکیل می داد. این خانواده براساس “پدر تباری” و “پدر مکانی” و “اولویت جنس مذکر” استوار بود که زیر نظر پدر اداره می شد.

نام کتاب : ساختهای خانواده و خویشاوندی در ایران
نویسنده : جمشید بهنام
تعداد صفحه : 98
حجم فایل : 2068 کیلوبایت

درباره ی رویا نظارات

یک دیدگاه

  1. سلام
    کتاب بسیار خوبی در جامعه شناسی خانواده و جامعه شناسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *