دانلود کتاب ساختهای خانواده و خویشاوندی در ایران

ساخت های خانواده
معرفی کوتاه کتاب

_____________

ساختهای خانواده در ایران نوشته دکتر جمشید بهنام

بی گمان می توان خانواده ایرانی را از لحاظ حقوقی، روانی، اقتصادی، جمعیتی و .. مطالعه کرد یا مساله جوانان و سالخوردگان، ازدواج و گذران اوقات فراغت و مانند آن را در رابطه با خانواده مورد توجه قرار داد ولی کتاب ساختهای خانواده در ایران ما چنین قصدی نداشتیم.

در این مقاله به بررسی کوشش در طبقه بندی خانواده های ایرانی ، نظام خویشاوندی در ایران و شبکه های خویشاوندی پرداخته می شود.

فهرست کتاب ساختهای خانواده در ایران

  • کوشش در طبقه بندی خانواده های ایران
  • نظام خویشاوندی
  • شبکه های خویشاوندی
  • دگرگونیها

اصطلاح خانواده گاه به گروهی از افراد که روابط “زن و شوهری” یا “پدر و مادر – فرزندی” میانشان وجود دارد اطلاق می شود و گاه مفهومی از یک گروه اجتماعی محدود را دربر دارد که افرادش با روابط گوناگونی، از جمله خویشاوندی ، به یکدیگر مربوطند. همه دگرگونی های اجتماعی امروزی بر خانواده و نقش افراد آن تاثیر می گذارد و در مقابل تغییراتی که در نقشهای خانوادگی تحت تاثیرات ایدئولوژیک انجام می گیرد، در زندگی اقتصادی جامعه موثر است. خانواده ی زن و شوهری تقریبا در همه جوامع و فرهنگها دیده می شود و آنچه مهم است بررسی تحول این خانواده است که از وابستگی مطلق به خانواده های وسیع تر به سوی استقلال کامل می رود و سنت گرایی آن به تحول و تغییر دائم مبدل می گردد.

دگرگونی خانواده ی ایرانی در نیم قرن اخیر آرام و کند اما مستمر و قاطع بوده است. زمانی دراز در تاریخ ایران ، شکلی از خانواده وجود داشت با اصطلاح کلی “خانواده گسترده”. خانواده ای بود براساس شریعت اسلام و سنتهای ایرانی. خانواده ای که مذهب و سنت و شیوه تولید اقتصادی جوامع کشاورزی مبانی آنرا تشکیل می داد. این خانواده براساس “پدر تباری” و “پدر مکانی” و “اولویت جنس مذکر” استوار بود که زیر نظر پدر اداره می شد.

✅ نام کتاب : ساخت های خانواده و خویشاوندی در ایران
✅ ژانر کتاب : خانواده – جامعه شناسی
✅ نویسنده : جمشید بهنام
✅ تعداد صفحات:  98 صفحه

اگر این کتاب رو خوندی حتما نکاتی ازش میدونی که بقیه میخوان بدونن، پایین برای ما بنویس..

دیدگاهتان را بنویسید

ساخت های خانواده
کتابهای پیشـنهادی برای شـما

_____________________________ _

کتاب خشونت
کتاب اختیار آزاد زیستن
با قصه و غصه کرونا
تغذیه سالم در درمان سرطان
کتاب فواید گیاهخواری
کتاب زندگی های متوالی در یونان باستان
مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه