کتاب اختیار آزاد زیستن هانا آرنت

کتاب اختیار آزاد زیستن
معرفی کوتاه کتاب

_____________

کتاب اختیار آزاد زیستن راجع به چیست؟

کتاب اختیار آزاد زیستن اثر معروف هانا آرنت در واقع بررسی مفهوم اختیار آزاد زیستن و اهمیت آن در جامعه‌ها و فلسفه سیاسی است. در این کتاب، هانا آرنت به موضوعات متعددی پرداخته و نظریه‌های خود را درباره‌ی اختیار آزاد زیستن و مفاهیم مرتبط با آن ارائه کرده است.

او به بررسی انواع مختلف حکومت و نظام‌های اجتماعی می‌پردازد و نگرش‌های مختلف به اختیار آزاد زیستن در این سیاق را ارزیابی می‌کند و به بررسی انواع اختیار آزاد زیستن پرداخته و تفاوت آنها را تبیین می‌کند. اختیار آزاد زیستن سیاسی و خصوصی از جمله مفاهیمی هستند که در این کتاب به آنها پرداخته می‌شود.

بخشی از کتاب اختیار آزاد زیستن

ما به دلخواه این واقعیت را نادیده می گیریم که روحیه ی این نخستین انقلابیون گرفتار نوعی بیزاری نسبتا غریزی از هر امر کاملا نوین بود. یکی از علل این ویژگی، از یک سو آن است که ما امروزه، تا حد بسیار زیادی به پرداختن سخت کوشانه ی دانشمندان و فیلسوفان دوران مدرن به «چیزهایی که پیشتر هرگز ندیده و اندیشه هایی که  در گذشته هرگز به ذهنمان خطور نکرده» خو گرفته ایم و تفاوت ذهنیت معاصر را با ذهنیت انقلابیون دوران گذشته در نظر نمیگیریم.

از سوی دیگر علت بعدی دلزدگی آن است که در روند چنین انقلاب هایی  هیچ سویه ای مانند تاکید پرشور بر امر نوین و وضعیتی جدی برجسته نمی شود. وضعی که بازیگران و تماشاگران آن صحنه ی سیاسی پیوسته شبیه یکدیگر آن را تکرار میکنند، یعنی پافشاری آنها بر این ادعا که در گذشته، پیش از آن انقلاب ها، هرگز اتفاقی تا آن اندازه مهم و شکوهمند رخ نداده است.

اگر بنیان گذاران انقلاب های آمریکا و فرانسه پیش از رویداد هایی که سرنوشت آنهارا تایین کرد، باورهایشان را شکل داد و سرانجام راهشان را از یکدیگر جدا کرد، شباهتی به یکدیگر داشتند، آن همانندی، همان اشتیاق سرکششان به مشارکت در امور عرصه ی عمومی بود و همچنین، دلزدگی نه چندان کمتر و بارز آنها از ریاکاری و حماقت «جامعه ی خوشایند».

افزون بر اینها، میتوان به نوعی نا آرامی و تحقیر کم و بیش صریح کم اهمیت بودن امور منحصرا خصوصی زندگی نزد آنها نیز اشاره کرد. جان آدامز، از بنیان گذاران ایالات متحده آمریکا، کاملا درست دریافته بود که این روحیه ی بسیار خاص از کجا سرچشمه می گیرد، در جایی که میگفت:«انقلاب آمریکا پیش از آغاز جنگ های استقلال رخ داده بود.» ما دلیل، این نبود که روحی بسیار انقلابی یا سرکش بر آن حاکم بود بلکه ساکنان مستعمره های آن زمان «با حکم قانون، در مجموعه ها و شوراهایی با ماهیت سیاسی گرد هم آمده بودند»

نظر هانا آرنت درباره ی اختیار آزاد زیستن

اختیار آزاد زیستن به معنای توانایی انسان برای انتخاب و تعیین مسیر زندگی خود است. هانا آرنت معتقد است که این توانایی انسانی به عنوان یکی از جواهرات ارزشمند زندگی بشری باید تحت هر شرایطی حفظ شود. همچنین در کتاب اختیار آزاد زیستن بر اهمیت اختیار آزاد زیستن در جامعه تأکید می‌کندو می‌گوید که افراد باید به عنوان اعضای جامعه، حق داشته باشند که نقشی در تعیین سرنوشت خود و جامعه‌شان داشته باشند.

هانا آرنت نکته مهمی را برجسته می‌کند که اختیار آزاد زیستن تنها تضمینی برای حفظ این حق نیست و نیاز به تلاش و مشارکت انسان‌ها در امور جامعه دارد. او معتقد است که انسان‌ها باید به صورت فعال در مسائل جامعه شرکت کنند تا اختیار آزاد زیستنشان تضمین شود.

آرنت به مفهوم “عمومیت” نیز اشاره می‌کند و می‌گوید که اختیار آزاد زیستن باید با توجه به عمومیت مورد تایید و اجازه داده شود، به این معنا که تصمیم‌گیری‌ها و اختیارات فردی نباید به ضرر عموم بیافتد.

✅ نام کتاب : کتاب اختیار آزاد زیستن
✅ ژانر کتاب : فلسفه و علوم انسانی
✅ نویسنده : هانا آرنت
✅ مترجم : فرهاد سلمانیان
✅ تعداد صفحات:  60 صفحه

اگر این کتاب رو خوندی حتما نکاتی ازش میدونی که بقیه میخوان بدونن، پایین برای ما بنویس..

یک نظر در “کتاب اختیار آزاد زیستن هانا آرنت

  1. عبدالصبور احمدی گفت:

    کتاب اختیار آزاد زیستن عالی بود.. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

کتاب اختیار آزاد زیستن
کتابهای پیشـنهادی برای شـما

_____________________________ _

کتاب خشونت
کتاب تائو ته چینگ
کتاب تکامل چیست
کنزالحقایق
هستی و علل آن
فلاسفه بزرگ یونان
مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه