کتاب خشونت هانا آرنت

کتاب خشونت
معرفی کوتاه کتاب

_____________

آشنایی با کتاب خشونت هانا آرنت

کتاب خشونت (on violence) نوشته‌ی هانا آرنت نویسنده ی کتاب اختیار آزاد زیستن، یکی از فیلسوفان و نظریه‌پردازان برجسته قرن بیستم است. این کتاب در سال 1969 منتشر شد و در آن هانا آرنت به تجزیه و تحلیل پدیده‌ی خشونت و مسائل مرتبط با آن می‌پردازد.

در کتاب خشونت ، هانا آرنت به بحث درباره‌ی مفهوم خشونت، نقش آن در جامعه و سیاق‌های مختلف، و نیز به بررسی راه‌هایی که اجتماعات و حکومت‌ها از آن استفاده می‌کنند برای حفظ قدرت و کنترل بر مردم می‌پردازد. او تحلیل‌های عمیقی درباره‌ی رابطه بین سیاست، قدرت، و خشونت ارائه می‌دهد.

کتاب خشونت از آثار مهم هانا آرنت به شمار می‌آید و در زمینه‌های فلسفه، علوم اجتماعی، و سیاست مورد توجه و تحلیل قرار دارد. این کتاب به مطالعه و تبادل نظر در مورد مفهوم و نقش خشونت در جوامع معاصر و گذشته کمک می‌کند.

بخشی از کتاب خشونت

صورت افراطی قدرت این است که همه در مقابل یکی قرار بگیرند؛ شکل افراطی خشونت آن است که یکی در برابر همه بایستد.حالت اخیر هرگز بدون کمک آلات و ادوات صورت امکان نمی پذیرد.

غالباً ادعا میشود که یک اقلیت بسیار کوچک غیر مسلح با استفاده از خشونت مانند فریاد کشیدن، نزاع راه انداختن و جز اینها توانسته است با موفقیت در یک کلاس بزرگ درس اختلال ایجاد کند در حالی که اکثریت قریب به اتفاق افراد کلاس برای استقرار روشهای عادی آموزش رأی مثبت داده بودند.

در یک مورد اخیر در یکی از دانشگاههای آلمان تنها يكنفر «مخالف» از میان چند صد دانشجو موفق شد مدعی چنین پیروزی عجیب باشد این ادعا گمراه کننده است.

آنچه فی الواقع در اینگونه موارد پیش میآید بسیار جدیتر از اینهاست زیرا اکثریت از بکار بردن قدرت خود برای غلبه بر اخلالگران خودداری می ورزد، در نتیجه جریان عادی کار آموزشی متوقف میشود چون هیچ کس حاضر نیست جز بلند کردن انگشت خود برای رأی دادن به حفظ وضع موجود کاری دیگر انجام دهد

آنچه دانشگاهها با آن مواجهند «وحدت منفی عظیمی است که استیون اسپندر در متنی دیگر از آن سخن میگوید اینها همه ثابت میکند که قدرت بالقوه اقلیت ممکن است بمراتب بیش از آن باشد که در نتیجه شمارش تعداد اعضای آن در سنجش افکار عمومی! انتظار میرود اکثریت نظاره گر محض که از منظره مسابقه فریاد کشی بین استاد و دانشجو به خنده می افتد فی الواقع همدست بالقوه اقلیت است برای پی بردن به پوچی صحبتهائی که دربارۀ اقلیتهای کوچک «مبارز» بگوش میخورد کافی است فقط پیش خود مجسم کنیم که اگر یک یا چندتن یهودی غیر مسلح در دوران پیش از هیتلر در آلمان کوشیده بودند در درس یک استاد ضد یهود وقفه ایجاد کنند چه اتفاق می افتاد.

نظر هانا آرنت در مورد خشونت

هانا آرنت به تفکراتی پیرامون ارتباط بین خشونت و قدرت می‌پردازد. او به نقد روش‌هایی که حکومت‌ها و اجتماعات از خشونت برای تثبیت قدرت خود استفاده می‌کنند، پرداخته و بحث می‌کند که آیا استفاده از خشونت واقعاً به معنای واقعی قدرت است یا نه.

او به سوالاتی پیرامون ارتباط خشونت با عدالت و مفهوم عدالت می‌پردازد. او در نظر دارد که آیا می‌توان خشونت را برای دستیابی به عدالت و رفع نقصان‌های اجتماعی به کار برد یا خیر. در کتاب خود، هانا آرنت به بررسی اصول و ایده‌های غیرخشونت و راه‌هایی که می‌توانند به جای استفاده از خشونت برای حل اختلافات و مشکلات سیاسی به کار روند، می‌پردازد.

به طور کلی، هانا آرنت در کتاب خشونت به تفکرات و اندیشه‌های متنوعی در مورد خشونت پرداخته و سعی دارد تا به بحث و تفکر درباره‌ی این موضوع پیامدهایی عمیق‌تر از آنچه که به طور سطحی قابل فهم است، بیافزاید.

✅ نام کتاب : کتاب خشونت
✅ ژانر کتاب : فلسفه، علوم اجتماعی، و سیاست
✅ نویسنده : هانا آرنت
✅ مترجم : عزت الله فولادوند
✅ تعداد صفحات:  172 صفحه

 

اگر این کتاب رو خوندی حتما نکاتی ازش میدونی که بقیه میخوان بدونن، پایین برای ما بنویس..

دیدگاهتان را بنویسید

کتاب خشونت
کتابهای پیشـنهادی برای شـما

_____________________________ _

کتاب اختیار آزاد زیستن
کتاب تائو ته چینگ
کتاب تکامل چیست
کنزالحقایق
هستی و علل آن
فلاسفه بزرگ یونان
مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه