قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر
خانه / ادبیات / دانلود کتاب جای پای اسکندر

دانلود کتاب جای پای اسکندر

بلوچستان دنیایی تازه بود و ندیده. سفری پیش آمد، اما نه همه جایش را دیدم و نه همه چیزش را. به گوشه ی آبادش افتادم. طول راهی که در آنجا رفتم پانصد کیلومتر از زاهدان به خاش، ایرانشهر، بمپور تا هریدوک. بعد از بازگشت به تهران سراغ سند و مدرک رفتم، که در دریای کهنه کتاب غرق شدم. بیم غلتیدن بود و خطر یک تنه علما شدن. مفصل ترین تحقیقات را درباره این ناحیه، چون نواحی دیگر، مستشرقین و مامورین استعمار کرده اند، و حاصل کار آنان بیش از شصت جلد کتاب است و بیشتر به زبان انگلیسی.  باستان شناسان به استناد آنچه از حفاری ها بدست آورده اند می گویند: اقوام باستانی “دراویدین” ساکنان بومی نواحی سیستان و بلوچستان و مکران بوده اند. برسر مسیر مهاجران آنها گفت و گوهاست ، و اینکه آریایی هستند یا نیستند؟ اما امروز بلوچ خود را آریایی می داند. محققین، کوچ و بلوچ را غالبا یکی می دانند، و کوچ را نام دیگر بلوچ. برای رسیدگی به این مطلب حوصله ای باید داشت و به وسعت خاک و سابقه تاریخی طوایف مختلفی که در این سرزمین می زیسته اند توجه کرد.

بخشی از کتاب جای پای اسکندر

درباره سرگذشت بلوچ، در اسناد مکتوب آنچه هست شرح کشتارها و یاماهاست. یک سلسله کوهستان وسیع و خشکف سرزمین بلوچستان را از کرمان جدا کرده و از این سوی ایران دسترسی به آنجا کار هرکس نبوده است. به همین علت هر یک از گردنکشان نکره ی تاریخ ایران به اوج رسیده، برای قدرت نمایی، ضرب شستی به بلوچ ها نشان داده است تا نشان دهد به نواحی دور از دسترسی هم دست یافته است و اینست اشاره ای به چند مورد آن

تاراج بلوچستان در تاریخ

  • کتیبه ها و سنگ نبشته ها، اسناد تاریخ پیش از اسلام است که نشان می دهد قشون داریوش بلوچستان را فتح کرده
  • بعد از او اسکندر پس از فتح هد نعوذ کرد به پیمودن مسیر داریوش و نیمی از لشکر خسته اش در شنزارهای بلوچستان تلف شد. شرح این سفر را در نوشته های مورخین یونان می شود خواند.
  • فردوسی در شاهنامه دوبار از کشتار بلوچ ها به دست ساسانیان خبر می دهد. یکی اردشیر است که:

بکار بلوچ ارجمند اردشیر                  بکوشید با کاردانان پیر

نبدسودمندی بافسون رنگ                  نه از بند و رنج ونه پیکاروجنگ

اگرچند بد این سخن ناگریز                 بپوشید بر خویشن اردشیر

نام کتاب : جای پای اسکندر
نویسنده : اسلام کاظمیه
تعداد صفحه : 187
حجم فایل : 2200 کیلوبایت

درباره ی رویا نظارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *