دانلود کتاب سفرنامه تحف اهل بخارا

معرفی کوتاه کتاب

_____________

توضیحات: دکتر محمد اسدیان می گوید :این کتاب مستطاب که به زبان فارسی و به لهجه ی شیرین بخارائی تحریر یافته است در تعطیلات نوروز ۱۳۵۶ در کتابخانه ی دانشگاه پرینستون ایالات نیوجرزی امریکا به ارشاد و پایمردی عزیزان دانشمندم دکتر شفیعی کدکنی و دکتر محمد استعلامی که در آنجا سرگرم مطالعات علمی خود بودند به دستم افتاد که سپاس فراوان از آنان دارم.

سفرنامه ی میرزا سراج از لحاظ فنی نگارش ارزش چندانی ندارد و درخور اعتنا نیست خود او نیز ادعای نویسندگی ندارد و جای جای خواهان چشم پوشی خوانندگان از خطاهای خویش است. اما آنچه از لحاظ زبان فارسی امروزه شایسته بررسی است پی بردن به گوشه و کنارهای لهجه شیرین بخارائی و شیوه ساختن جملات و کاربرد برخی از نکات دستوری است که ظاهرا از آغاز رواج زبان دری تا سالهای اخیر در حوزه ماوراء النهر متداول بوده و در سراسر سفرنامه میرزا سراج نمونه های بسیاری از آن که برای ما لطف و تازگی فراوانی دارد آمده است. با اینکه نگارنده نظر به اطاله کلامی که در این مقاله گریبانگیر او شده است خود را ناگزیر می بیند که اختصاصات لهجه فارسی بخارایی و نکات ادبی و رسم الخط سفرنامه میرزا سراج را در مقاله جداگانه ای تقدیم خوانندگان گرامی نماید، معهذا مناسب دیده است که پیشاپیش به آوردن چند نمونه از واژه ها و اصطلاحات خاص بخارایی مندرج در این سفرنامه مبادرت ورزد و تفصیل آن را به بعد موکول کند.

✅ نام کتاب : سفرنامه تحف اهل بخارا
✅ ژانر کتاب : ادبی 
✅ نویسنده : میرزاسراج الدین حاجی میرزا عبدالروف
✅ تعداد صفحات:  392 صفحه

اگر این کتاب رو خوندی حتما نکاتی ازش میدونی که بقیه میخوان بدونن، پایین برای ما بنویس..

دیدگاهتان را بنویسید

سوال های آیین نامه 1402 با جواب
کتابهای پیشـنهادی برای شـما

_____________________________ _

عصرهای کریسکان
سفرنامه اولیا چلبی
کتاب جاسوسی در اسرائیل
اتاق مزاح
کتاب کهن دیارا
تقریرات مصدق در زندان
مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه