قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر
خانه / ادبیات / فیلمنامه و نمایشنامه / دانلود کتاب جعفرخان از فرنگ آمده

دانلود کتاب جعفرخان از فرنگ آمده

توضیحات : این نمایشنامه کمدی در یک پرده را به تصویر می کشد (ولی ممکن است آن را دو پرده کرده یعنی پرده اول را به مجلس سیزدهم ختم نمود)

تصنیف از حسن مقدم – این کمدی برای اولین بار از طرف مجمع “ایران جوان” در سال ۱۳۰۱ در تالار گراند هتل تهران به معرض نمایش گذارده شد.
همراه با نمونه ای از انتقادهای منتشر شده در نشریات اقدام، ستاره ایران و اتحاد چاپ شده در مطبعه فاروس، تهران ۱۳۰۱ شمسی

داستان نمایش از این قرار است که جعفرخان فرزند یکی از اعیان تهران پس از هشت سال به ایران برگشته است، مادرش مصمم است زینب دختر عمویش را به عقد وی درآورد تا ببیندد دور ورش هفت هشت تابچّه جیر و یر می کنند، بدوند جیغ بزنند، شلوغ کنند و آن وقت بمیرد، و«زینب» به درد این کار می خورد، زیرا هر چیزی را که زن برای راحتی شوهرش باید بداند، می داند “می تونه توی خونه کمک بکنه، سبزی پاک کنه، چیز میز وصله کنه، اطو بکشه، قرآن بخونه، وسمه بکشه، حلوا بپزه، فال بگیره، جادو بکنه….” اصلاً افراد این خانواده، همه از زن و مرد به طلسم و جادو و جنبل و صبر و جخد و نظر قربانی و قمر در عقرب اعتقاد دارند و حتی، چنان که از گفتگوهایشان پیداست، معتقدند که فرنگیها گوشت خروس و میمون می خورند و از پوست کشیشهاشان یک نوع عرق می گیرند..

نام کتاب : جعفرخان از فرنگ آمده
نویسنده : حسن مقدم
تعداد صفحه : 47
حجم فایل : 1050 کیلوبایت

درباره ی رویا نظارات

۲ دیدگاه

  1. مهدی صدری مقیم لندن

    سایت عالیب است وزحمات شما قابل تقدیر

  2. کتاب خوبی است و اوضاع ایران را برای ورود به عصر جدید و آغاز مدرنیسم و تأثیر اروپا را بر شرایط روحی و فکری غرب رفته ها را بازگو میکند.!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *