دانلود کتاب حجاب در عصر پیامبر

حجاب شرعی در عصر پیامبر
معرفی کوتاه کتاب

_____________

در کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر پرداخته می شود به:

 • حجاب پیش از اسلام و واکنش مسلمانان
 • در سایه قرآن
 • مباحث فقهی بررسی تطابق آراء فقهی با میزان حجاب شرعی در عصر پیامبر

پوشش امری است که بیشترین درگیری ذهنی و مراقبت عملی را برای مومنان بوجود آورده است. نقش حجاب شرعی در زندگی روزمره مسلمانان با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه نیست. اهمیت آن، از جمله ناشی از ذهنیتی است که ما مسلمانان در مورد میزان پوشیدگی حداکثری بوده، و از آن مهم تر پوشش همسران پیامبر، حضرت فاطمه و سایر بانوان آن زمان را سرتاسری دانسته و چه بسا اینان را همراه با روبند و یا پنهان در پس پرده تصور می کنیم.

حال پرسش اینجاست میزان پوشیدگی زن مطابق با همان ذهنیتی است که از ایشان داریم؟ آیا زنان شان دارای چادر، مقنعه ، بلوز مانتو و … بوده اند؟ و مردان از شورت شلوار پیراهن استفاده می کردند؟ وجود چنین تصوراتی ناشی از مقایسه حجاب و البسه ی رایج در عصر کنونی با وضعیت جامه های رایج در آن عصر می باشد.

در پاسخ باید گفت که اینها همه فاقد صحت است زیرا در آن زمان خبری از وجود شلوار، پیراهن، مانتو، مقنعه و چادر نبود. و علاوه بر آن پوشش در نزد پیامبر و مومنان صدر اسلام، در حدی که اینک مطرح است به دین گره نخورده بود.

بنابراین می بایست به بازنگری در متون دینی پرداخت تا حجاب واقعی مومنان عصر پیامبر که برگرفته از آیات الهی و ارشادات نبوی بود، را استخراج کرد. تا از رهگذر آن به درستی یا نادرستی ذهنیتی که از حجاب آنان داریم برسیم . و در نتیجه میزان پوشیدگی واقعی ایشان را به دست آوریم.

در دانلود کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر pdf می خواهم نتیجه پژوهشی که در مورد حجاب شرعی در عصر پیامبر انجام داده ام را شرح دهم. هرچند ادعای درستی راه طی شده در این مسیر را ندارم. حجاب شرعی یعنی پوشش قسمت هایی از جسم که نباید لخت و عریان باشد. به این قسمتهایی که لازم است پوشیده باشند در لسان فقهی “عوره” گویند. در برابر عوره، واژه “معاری” را داریم که اشاره به قسمت هایی از اندام دارد که برهنه بودنشان عادی و جایز است.

✅ نام کتاب : حجاب در عصر پیامبر
✅ ژانر کتاب : دینی و مذهبی
✅ تعداد صفحات : 296 صفحه
💰 قیمت کتاب : دانلود رایگان

اگر این کتاب رو خوندی حتما نکاتی ازش میدونی که بقیه میخوان بدونن، پایین برای ما بنویس..

4 نظر در “دانلود کتاب حجاب در عصر پیامبر

 1. Amir Fard گفت:

  در حال مطالعه این کتاب هستم، با اینکه کتاب را بطور کامل نخوانده‌ام اما تا همین جایی که مطالعه شده حدود 100 صفحه، به دیگران هم پیشنهاد میکنم که این کتاب را حتما مطالعه کنند. فعلا که دنیا مارا کشوری اسلامی و مردم را مسلمان (شیعه مسلک) برای اهل فن محسوب می‌کند، پس چه بهتر که کتب تاریخی صدر اسلام و کتب تحقیقی در این باره را مطالعه کنیم تا بدرستی دریابیم که بحث و گفتگو در باره حجاب شرعی یعنی چه؟؟ و یا سایر احکام شرعیه که بعداز فوت پیامبر و حداقل سیصد سال بعد دست‌پخت محدثین را بررسی کنیم که اساسا دعوا بر سر چیست‌؟
  تنها نقد فعلی من به این کتاب به لزوم نقل قول های عربی زبان است که در این کتاب بسیار مورد استفاده قرار گرفته و اینگونه متصور می‌شود که کتاب برای استفاده طلاب و افرادی است که به نقل عربی احادیث علاقمند هستند. این همه حجم گفتگو و نقل قولهای عن از عن یا از فلان ابن فلان ابن فلان خسته کننده و وقت گیر است.
  به آقای امیر ترکاشوند بابت تحریر این کتاب تبریک می‌گویم و انر منبع مناسب و مفیدی برای علاقه مندان به متون تحقیقی و بویژه اسلامی میدانم… موفق و موید باشید..

 2. موسوی نیا گفت:

  همان گونه که در مسایل پزشکی و مهندسی می بایست اهل فن اظهار نظر کنند در مسایل دینی نیز نظر نخبگان معارفی مورد نظر است .نمی توان یکجانبه به قاضی رفت و باید نقد های وارد بر این فرضیه را نیز خواند تا نقد منصفانه ای صورت گیرد

 3. ز حسینی گفت:

  متأسفانه آقای ترکاشوند استدلال‌های غلطی را مطرح می‌کنند
  از جمله اصول کتاب ایشان، ندوخته بودن لباسهاست.
  سوال اینست که دوختن بر بافت پارچه مقدم است، بشر اولیه از پوست حیوانات لباس می‌دوخت در حالیکه پارچه بافی نمی کرده.
  پس چطور زمان پیامبر ص، پارچه بوده ولی دوخت نبوده!!!!!
  در رد ادعاهای ایشان مطالب زیادی آمده.
  فعلا حتما حتما به ویکی شیعه در رد ادعاهای ایشون مراجعه کنید.
  لطفا اگر به علم لغت عرب تسلط ندارید، کتاب ایشون را نخوانید

 4. پورحسن گفت:

  ماهیت کل کتاب جناب آقای ترکاشوند اثبات فضایی است که وی در بخش اول کتاب خود( گزارش تاریخی از زمان حصرت رسول صل الله علیه ) ارائه می دهد . فضایی که درصدد است ثابت کند آن زمان برهنگی امری شایع و البته عادی بوده و لباسهایی که مردم در آن دوره می پوشیدند لباس های ناندوخته بوده و گذشته از این ، مردم زمان حضرت رسول برای قضای حاجت خویش و یا حمام جای سرپوشیده هم نداشتند مضافا بر اینکه این برهنگی در خانه ها شایع تر و …. و ایشان با گزینش روایات – که عمدتا روایت به معصوم ختم نمی شود – بیان روایاتی سعی می کنند به مخاطب بقبولانند با این وصف حجاب در زمان پیامبر حداقل پوشش برای مردان و زنان بوده و با این کیفیتی که ما در زمان خود می بینیم نیست .

  جالب است خود ایشان روایاتی راهم از پیامبر (ص) مبنی بر پوشش کامل مثل پوشیدن لباس آستین دار ( لباس دوخته شده ) و قمیص پیراهن دوخته شد مي آورند اما اولا این روایات رو در اواخر بخش اول ثانیا آنها رو غیر قابل اعتنا می دانند . و دلیل آن روشن است قبول این روایات نقض غرض این کتاب خواهد بود .
  در ارتباط با آیات هم از میان نطرات مختلف سعی می کنند نطری رو انتخاب کنند که با فصا سازی آن دوره سازگار بیاید .
  در کل این نویسنده ی محترم به نطر می رسد حق انصاف رو ادا نکرده و بجای تفسیر و بیان واقعیت بیشتر بر مدار ذهنیت خویش گام برداشته باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

حجاب شرعی در عصر پیامبر
کتابهای پیشـنهادی برای شـما

_____________________________ _

کتاب اهل سنت واقعی
کتاب بهائی گری
کتاب فاطمه فاطمه است
وهابیت عامل تفرقه مسلمانان
فرار شیطان از فاروق
مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه