قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر
خانه / علم و دانش / اقتصاد / دانلود کتاب اقتصاد سیاسی به زبان ساده
اقتصاد سیاسی به زبان ساده

دانلود کتاب اقتصاد سیاسی به زبان ساده

اقتصاد سیاسی به زبان ساده نوشته رضا قربانی

برای این که مفهوم اقتصاد سیاسی را به زبان ساده بیاموزیم، باید قبلا” در مورد اصطلاحات یا مقولاتی مانند انسان اجتماعی، تولید، نیروی کار، موضوع کار، وسایل کار، نیروهای مولده، وسایل تولید، مبادله، توزیع، مصرف، روابط تولید یا مناسبات تولید، رابطه میان نیروی‌های مولده و روابط تولید (ماسبات تولید)، باید اطلاعاتی به دست آوریم تا آن‌گاه بتوانیم، تعریف جامع و ساده‌ای را برای اقتصاد سیاسی بیان نماییم. چاپ اول این کتاب در سال ۱۳۵۸ می باشد. محمدرضا قربانی متولد ۱۳۳۷ و از دیگر آثار او می توان نقد و تفسیر آثار هدایت ، نقد و تفسیر اثار محمود دولت آبادی،مجموعه داستان مردی که اسب بود،جاده نحس، ماشین لعنتی ، فلسفه برای نوجوانان و … را نام برد.

چاپ اول کتاب در سال ۱۳۵۸ می باشد. محمدرضا قربانی متولد ۱۳۳۷ و از دیگر آثار او می توان نقد و تفسیر آثار صادق هدایت ، نقد و تفسیر اثار محمود دولت آبادی ،مجموعه داستان مردی که اسب بود،جاده نحس، ماشین لعنتی ، فلسفه برای نوجوانان و … را نام برد.
حق نشر آزاد

فهرست کتاب اقتصاد سیاسی به زبان ساده

شیوه های تولید قبل از سرمایه داری

تولید کالا

سرمایه و ارزش اضافی

جمع شدن سرمایه در دست سرمایه داران زندگی کارگران را دشوار می کند

تقسیم ارزش اضافی میان استثمارگران

بحران های سرمایه داری

امپریالیسم

تولید چیست؟

انسان برای ادامه حیات خود مجبور است تولید کند. اما چگونه؟ آیا کسی می تواند تمام چیزهای مورد نیازش را به تنهایی تولید کند؟ خیر ، چیزی به خودی خود تولید نخواهد شد و انسان نمی تواند دست روی دست بگذارد و بدون اینکه کاری انجام دهد کالای مورد نیازش رابسازد. پس برای تولید علاوه بر کار، موضوع کار و وسایل کار نیز لازم می باشد.

ماده خام چیست؟

ماده خام موضوع کاری است که بطور مستقیم در طبیعت وجود ندارد. مثلا زغال سنگ که پس از صرف مقداری کار، تراشیده و آماده شده از معدن استخراج می شود، در کارخانه های فولاد سازی، موضوع کار و ماده خام است، فولاد در کارخانه های ماشین سازی ، پنبه در کارخانه های ریسندگی موضوع کار و ماده خام می باشند.

نام کتاب : اقتصاد سیاسی به زبان ساده
نویسنده : محمدرضا قربانی
تعداد صفحه : 236
حجم فایل : 4.66 کیلوبایت

درباره ی رویا نظارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *