ترجمه صوتی سوره بقره

ترجمه صوتی سوره بقره
معرفی کوتاه کتاب

_____________

در این بخش از ترجمه صوتی قرآن در وبسایت کتابها ، ترجمه صوتی سوره بقره از محمد مهدی فولادوند را در اختیارتان قرار داده ایم. این ترجمه با صوت بسیار خوانا و شیوا بیان شده است.

اهداف سوره بقره – این سوره درباره چیست

هدف اصلی سوره بقره هدایت انسان و بیان این مسئله که انسان باید به همه آنچه که خدا به وسیله پیامبران نازل کرده ایمان بیاورد و تفاوتی میان رسولان نباشد. این سوره از لحاظ محتوایی بسیار جامع است زیرا از نظر اصول عقاید و احکام مسائل عبادی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی صحبت شده است.

درباره قصه پیامبران ، چون داستان آدم و فرشتگان و سجده آنها بجز ابلیس ، داستان مربوط به بنی اسرائیل و گاوی که باید قربانی می کردند، داستان ابراهیم و زنده شدن مرده و داستان طالوت و جالوت از جمله روایات و داستان هایی ست که در سوره بقره تعریف شده اند.

آیت الکرسی در چه سوره ای قرار دارد

آیت الکرسی آیه ای بسیار معروف و پرکاربرد است که در آیه ۲۵۵ تا ۲۵۷ سوره بقره واقع شده است. براساس روایات خواندن این آیه بسیار پربرکت و پرفضیلت است.

ویژگی های سوره بقره

بزرگترین سوره قرآن کریم، دومین سوره و از سوره های مدنی قرآن است. این سوره به تنهایی در جزء های اول ، دوم و سوم قرار دارد. سوره بقره اولین سوره از سوره های هفتگانه طولانی است و اولین سوره از سوره های مقطعه که با حروف مقطعه “الم” آغاز شده است. طولانی ترین آیه این سوره آیه ۲۸۲ است:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا تَدَایَنْتُمْ بِدَیْنٍ إِلَىٰ أَجَلٍ مُسَمًّى فَاکْتُبُوهُ ۚ وَلْیَکْتُبْ بَیْنَکُمْ کَاتِبٌ بِالْعَدْلِ ۚ وَلَا یَأْبَ کَاتِبٌ أَنْ یَکْتُبَ کَمَا عَلَّمَهُ اللَّهُ ۚ فَلْیَکْتُبْ وَلْیُمْلِلِ الَّذِی عَلَیْهِ الْحَقُّ وَلْیَتَّقِ اللَّهَ رَبَّهُ وَلَا یَبْخَسْ مِنْهُ شَیْئًا ۚ فَإِنْ کَانَ الَّذِی عَلَیْهِ الْحَقُّ سَفِیهًا أَوْ ضَعِیفًا أَوْ لَا یَسْتَطِیعُ أَنْ یُمِلَّ هُوَ فَلْیُمْلِلْ وَلِیُّهُ بِالْعَدْلِ ۚ وَاسْتَشْهِدُوا شَهِیدَیْنِ مِنْ رِجَالِکُمْ ۖ فَإِنْ لَمْ یَکُونَا رَجُلَیْنِ فَرَجُلٌ وَامْرَأَتَانِ مِمَّنْ تَرْضَوْنَ مِنَ الشُّهَدَاءِ أَنْ تَضِلَّ إِحْدَاهُمَا فَتُذَکِّرَ إِحْدَاهُمَا الْأُخْرَىٰ ۚ وَلَا یَأْبَ الشُّهَدَاءُ إِذَا مَا دُعُوا ۚ وَلَا تَسْأَمُوا أَنْ تَکْتُبُوهُ صَغِیرًا أَوْ کَبِیرًا إِلَىٰ أَجَلِهِ ۚ ذَٰلِکُمْ أَقْسَطُ عِنْدَ اللَّهِ وَأَقْوَمُ لِلشَّهَادَهِ وَأَدْنَىٰ أَلَّا تَرْتَابُوا ۖ إِلَّا أَنْ تَکُونَ تِجَارَهً حَاضِرَهً تُدِیرُونَهَا بَیْنَکُمْ فَلَیْسَ عَلَیْکُمْ جُنَاحٌ أَلَّا تَکْتُبُوهَا ۗ وَأَشْهِدُوا إِذَا تَبَایَعْتُمْ ۚ وَلَا یُضَارَّ کَاتِبٌ وَلَا شَهِیدٌ ۚ وَإِنْ تَفْعَلُوا فَإِنَّهُ فُسُوقٌ بِکُمْ ۗ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۖ وَیُعَلِّمُکُمُ اللَّهُ ۗ وَاللَّهُ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ ﴿٢٨٢﴾

ای اهل ایمان! چنانچه وامی به یکدیگر تا سر آمد معینی، دادید، لازم است آن را بنویسید. و باید نویسنده ای [سَنَدش را] در میان خودتان به عدالت بنویسد. و نباید هیچ نویسنده ای از نوشتن سند همان گونه که خدا [بر اساس قوانین شرعی] به او آموخته است، دریغ ورزد. او باید بنویسد، و کسی که حق به عهده اوست باید [کلامش را جهت تنظیم سند برای نویسنده] املا کند، و از خدا که پروردگار اوست پروا نماید و از حق چیزی را نکاهد. و اگر کسی که حق به عهده اوست، سفیه یا ناتوان باشد، یا [به علتی] نتواند املا کند، ولیّ و سرپرست او به عدالت املا کند. و دو شاهد از مردانتان را [بر این حق] شاهد بگیرید، و اگر دو مرد نبود، یک مرد و دو زن را از میان شاهدانی که می پسندید، شاهد بگیرید تا اگر یکی از آن دو زن [واقعیت را] فراموش کرد، آن دیگری او را یادآوری کند. و شاهدان هنگامی که [برای ادای شهادت] دعوت شوند [از پاسخ دعوت] امتناع نورزند، و از نوشتن [سندِ وام] تا سرآمد معیّنش، کوچک باشد یا بزرگ، ملول نشوید، این [کار] نزد خدا عادلانه تر و برای اقامه شهادت پابرجاتر، و به اینکه [در جنس وام، اندازه آن و زمان پرداختش] شک نکنید [و ستیز و نزاعی پیش نیاید،] نزدیک تر است. مگر آنکه داد و ستدی نقدی باشد که آن را میان خود دست به دست می کنید، در این صورت بر شما گناهی نیست که آن را ننویسید. و هرگاه داد و ستد کنید، شاهد بگیرید. و نباید به نویسنده و شاهد زیان برسد و اگر زیان برسانید، خروج از اطاعت خداست که گریبان‌گیر شما شده است و از خدا پروا کنید و خدا [احکامش را] به شما می آموزد و خدا به همه چیز داناست. (۲۸۲)

تعداد آیات سوره بقره

سوره بقره ۲۸۶ آیه، ۶۱۵۶ کلمه و ۲۶۲۵۶ حرف دارد. طولانی ترین آیه آن ۲۸۲ می باشد.

دلیل نامگذاری سوره بقره

بقره به معنای گاو ماده و نام سوره بقره از داستان گاو بنی اسرائیل برگرفته شده است.

خواص سوره بقره

سهل‌بن‌سعد از زبان پیامبر اکرم (ص): ” براى هر چیز قلّه اى است و قلّه قرآن سوره بقره است در هر خانه اى که خوانده شود اگر در روز باشد تا سه روز شیطان وارد آن خانه نخواهد شد و اگر در شب باشد تا سه شب از داخل شدن شیطان بدانجا در امانند “

از رسول الله پرسیدند کدام سوره از قرآن افضل سوره هاست؟ فرمودند سوره بقره .. همچنین پرسیدند کدام آیات از سوره بقره برتر است؟ ایشان فرمود آیه الکرسی

زیاد شدن روزی با خواندن سوره بقره

قبل از بیان حاجت ابتدا وضو گرفته و قبل از آنکه نماز بخواند و سخنی بگوید هفت بار آیه ۱۸۶ بقره

وَإِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَهَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْیَسْتَجِیبُواْ لِی وَلْیُؤْمِنُواْ بِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ

را بخواند و بعد از نماز هم هفت مرتبه این آیه را بخواند؛ خداوند حاجتش را برآورده سازد و روزیش زیاد گردد.

اگر این کتاب رو خوندی حتما نکاتی ازش میدونی که بقیه میخوان بدونن، پایین برای ما بنویس..

2 نظر در “ترجمه صوتی سوره بقره

  1. عاطفه گفت:

    این ترجمه صوتی سوره بقره با صدای کیه؟

  2. رضا خانعلی گفت:

    سلام علیکم و رحمت الله
    اوایلش که گوش کردم در باره طلاق می گفت اگه کسی زنش رو سه بار طلاق بده زنش به اون حرام میشه این مورد توی اهل تشیع هم همینطوره یا من اشتباه شنیدم، و اما در مورد انتقام هم می گفت هر کسی شخصی از شما رو کشت شما هم حق کشتن اون را دارین و خلاصه داشت می فهموند توی دین اسلام هر کی هر کاری در حقت کرد تو هم همونو در حقش کن و یا ببخش توی یک حدیثم خونده بودم یک دختری پیش پیامبر میاد و شکایت می کنه فلان شخص من رو بوسید پیامبر اون شخص رو صدا میزنه میگه تو این کار رو کردی طرف میگه آره ولی اگه من کار بدی کردم اونم همین کار رو با من بکنه پیامبرم لبخند میزنه و میگه دیگه این کار رو نکن!
    اینجا آخره پیام خواستم جواب یک دوست رو هم بدم ترجمه صوتی با صدای خره، میمونه اصلا بوزینه است بشین گوش بده چه کار داری به این کارا!

دیدگاهتان را بنویسید

ترجمه صوتی سوره بقره
کتابهای پیشـنهادی برای شـما

_____________________________ _

سوره مریم
ترجمه صوتی سوره لقمان
کتاب صوتی انسان در جستجوی معنا
شکارچیان در برف
کشور گشایی کوروش
مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه