دانلود کتاب دختری بنام گلی

دختری بنام گلی
معرفی کوتاه کتاب

_____________

امیرعلی شیر نوایی، سیاستمدار و فرهنگمرد برجسته واپسین دهه­ های روزگار فرمانروایی تیموریان است. برابر با آنچه در منابع تاریخی آمده، امیرعلی شیر در هیچ برهه ­ای از زندگی خود همسری برنگزید، تا پایان عمر تنها زیست، مجرد ماند و به تعبیر بابر «از علاقه زوجیت آزاد زندگی» کرد. درباره این که چرا امیر علیشیر «تمام عمر گرامی را به تجرد» گذرانید، در منابع تاریخی چیزی که بتوان شایان توجه و قابل اعتنا برشمرد ذکر نشده است. البته، در افسانه­ ها و داستان­ های عامیانه هراتیان روایتی وجود دارد که تجرد امیرعلی شیر را با ناکام ماندن وی در ماجرایی عشقی مرتبط ساخته است. مطابق این داستان­، امیرعلیشیر دلباخته دختری زیباروی به نام، گُلی، بود و سودای ازدواج با وی را به سر داشت، اما سلطان حسین بایقرا مانع انجام پیوند میان آن دو گردید و بر آن شد تا گلی را به عقد خویش درآورد. گلی که دل در گرو مهر امیرعلی شیر داشت، این جفا را برنتایبد و پیش از هم­بستری با سلطان خودکشی نمود.

عشق ممنوعه امیرعلی شیر: داستان ناتمام گلی در دل تاریخ تیموری

رمان دختری بنام گلی” با پرداخت به داستانی عاشقانه و تاریخی، در پس‌زمینه‌ای از دوران تیموریان، به زندگی امیرعلی شیر نوایی و عشق پنهانی‌اش به دختری به نام گلی می‌پردازد. این رمان، در حالی که بر اساس روایات و اسناد تاریخی ایران پیش می‌رود، با بکارگیری عناصر داستانی از افسانه‌های عامیانه هراتیان، به ماجرایی دل‌انگیز و تاثیرگذار بدل می‌شود.

در این اثر، نویسنده به شکل‌گیری و تراژدی عشق امیرعلی شیر به گلی، دختری که زیبایی و فضایل اخلاقی‌اش در میان مردمان دهه‌های فرمانروایی تیموریان معروف بود، می‌پردازد. داستان از آنجا آغاز می‌شود که امیرعلی شیر در پی آن بود تا دل گلی را برباید و او را همسری برگزیند، اما موانع سیاسی و قدرت‌طلبی‌های دربار سلطان حسین بایقرا، منجر به پایانی تراژیک برای داستان عشق آن‌ها می‌شود.

نویسنده با نگارشی شیوا و جذاب، مخاطب را به دنیایی می‌برد که در آن عشق و قدرت در تقابل هستند و تصویری زنده از تاریخ و فرهنگ آن دوران را به تصویر می‌کشد. “رمان دختری بنام گلی” نه تنها یک داستان عاشقانه است، بلکه بازتابی از مبارزه برای عشق در برابر موانع سیاسی و اجتماعی است که به خوبی توانسته تاریخ را با داستان‌پردازی عجین کند.

این اثر، برای علاقه‌مندان به تاریخ و داستان‌های عاشقانه و نیز کسانی که به دنبال درک عمیق‌تری از فرهنگ و ادبیات دوره تیموریان هستند، انتخابی ایده‌آل است. در میان صفحات این کتاب، خواننده با زندگی، عشق‌ها، و اندیشه‌های امیرعلی شیر نوایی به نحوی تازه و متفاوت آشنا می‌شود و داستان گلی، به عنوان نمادی از زنان قوی و مستقل آن دوران، به یادگار می‌ماند.

✅ نام کتاب : دختری بنام گلی
✅ ژانر کتاب : عاشقانه – افسانه
✅ نویسنده : ابوالفضل آزموده
✅ تعداد صفحات:  73 صفحه

اگر این کتاب رو خوندی حتما نکاتی ازش میدونی که بقیه میخوان بدونن، پایین برای ما بنویس..

دیدگاهتان را بنویسید

دختری بنام گلی
کتابهای پیشـنهادی برای شـما

_____________________________ _

بت مولانا
حاجی آقا
ملت عشق
کتاب برادران کارامازوف جلد دوم
کتاب برادران کارامازوف
جنایات و مکافات
مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه