چرا باید کتاب کیمیاگر را بخوانیم

سلام به کاربران سایت کتابها. در این سری از مقاله ی سایت، به بررسی این سوال می پردازیم که چرا باید کتاب کیمیاگر را بخوانیم؟ ما انسان ها همیشه به دنبال چرایی کارها هستیم و بعد از علت یابی تصمیم به انجام آن می گیریم که این از ذات جستجوگر آدمی نشأت می گیرد که همیشه به دنبال حقیقت است.

اینکه چرا باید کتاب کیمیاگر را بخوانیم نیز برای دستیابی به حقیقتی است که مگر چه گنجی درون کتاب وجود دارد که باید آن را بخوانیم؟! کتاب کیمیاگر نیز با شما همراه می شود تا به دنبال گنجی بگردید و با تلاش خود آن را بیابید.

حالا آن گنج چیست؟ آن گنج همان جواب، چرایی سؤال شماست، گنج در واقع همان حقیقت است که در جستجوی آنید، حقیقتی که در درون خود شما وجود دارد که در حقیقت همان گنج اصلی. ما همیشه به دنبال یافتن پاسخ به سوالاتی فلسفی خارج از درون خود می گردیم در صورتی که جواب تمام پرسش ها و حقایق در درون خود ما می باشد.

سانتیاگو که محوریت داستان متعلق به او است جوانی است که در خواب بودن گنجی در صحرای مصر به او الهام می شود و او بر آن می شود که هر گونه شده به سختی و مرارت به آن گنج دست یابد و او این سختی ها را به جان می خرد و به گنجی معنوی یعنی دست یابی به رویایی که همیشه در ذهن داشته است، دست می یابد.

کیمیاگر نوشته ی پائولو کوئیلو، از جمله مشهورترین کتاب های ادبیات جهان به شمار می رود. در این کتاب نویسنده با بیان پیام هایی پرمفهوم و ارزشمند، اثری فلسفی، روحانی، روانشناسی و آموزشی آفریده است.

دلایل زیادی وجود دارد که بدانیم چرا باید کتاب کیمیاگر را بخوانیم، که در ذیل به برخی از این دلایل اشاره می کنیم:

یکی از دلایلی که شما را بر آن می دارد که این کتاب را مطالعه نمائید این است که نویسنده به زیبایی مفهوم پیدایش انسانی و هدف حقیقی زندگی را مورد بررسی قرار می دهد و آدمی را به اصل و درون خود هدایت می کند.

اگر به دنبال شناخت و درک بهتری از خودتان هستید کتاب کیمیاگر بسیار مناسب احوالات شما است. در طول داستان شاهد آن خواهید بود شخصیت اصلی کتاب یعنی سانتیاگو که هر لحظه به دنبال این است که از خود شناخت بیشتری پیدا کند و در این مسیر نیز تلاش می کند. همچنین به دنبال ارزش واقعی و معنای واقعی زندگی در تکاپو و جستجو است.

پائولو کوئیلو در این اثر ارزشمند خود، که جزء پر فروش ترین کتاب های جهان شناخته شده است به روایی و سادگی ارزش های انسانی همچون، صداقت، صبر، شجاعت در مقابله با مشکلات، تلاش و کوتاه نیامدن برای دستیابی به هدف و معنای زندگی و تقویت قدرت ایمان را به تصویر کشیده و ارج می نهد که با این اوصاف می توان از آن به عنوان کتابی آموزشی جهت افزایش دانش و خودشناسی نام برد.

مخاطب با خواندن کتاب خود را در مسیر طبیعتی که نویسنده به نمایش گذاشته می بیند و با تمام وجود آن را احساس می کند که نویسنده به زیبایی توانسته حس زیبایی شناسی را به مخاطب منتقل کرده و از او بخواهد که از مسیر و زیبایی های طبیعت باید لذت برد و به آنها توجه کرد.

این شاهکار ادبیات جهان، رمانی با زبانی ساده، زیبا و نثری دلنشین و شفاف، از بهترین آثار ادبی جهان است که در خودشناسی کمک شایانی به ما می کند.

با خواندن کتاب کیمیاگر به این نکته ی ارزشمند پی می برید که از کوچک ترین چیزهایی که در مسیر زندیگمان قرار می گیرند لذت ببریم، حتماً نباید چیزی خارق العاده بیابیم که باعث شادی و لذتمان شود.

پائولو کوئیلو با نوشتن این اثر ارزشمند، به خواننده تذکر می دهد، گذشته را رها کن و در حال زندگی کن و برای آینده برنامه ریزی کن.

نکته ی دیگری که با خواندن این کتاب به آن پی می بریم این است که هر کسی خود با قدرت ایمان، و امید توانایی این را دارد که سرنوشت خود را آنگونه که دوست دارد و در رویاهایش می گذراند، رقم بزند.

یکی از موانعی که سانتیاگو در کتاب کیمیاگر هر لحظه با آن مواجه بود و او را اذیت  میکرد ترس بود، ترس از گذشته، ترس از اتفاقات پیش رو، ولی سانتیاگو توانست با قدرت ایمان و امید بر آن غلبه کند. موانع زیادی می توانند بر سر راه رسیدن به خواسته و اهدافمان ظاهر شوند. هر هدفی بهایی دارد و باید بهای آن را پرداخت.

کیمیاگر به ما می آموزد مأموریت زندگیمان را بیابیم، اینکه بدانیم ما برای چه آفریده شده ایم و چه کاری قرار است در این جهان انجام دهیم که به این دنیا آمده ایم.

در کل باید گفت، کتاب کیمیاگر، مسیری را به شما نشان می دهد تا بتوانید خود واقعیتان را بشناسید، ارزش ها و توانایی هایتان را بشناسید و برای رسیدن به آنها هر چند حتما با چالش ها و سختی هایی روبرو می شوید ولی باید در این راه ثابت قدم بوده و با تلاش و پشتکار به آرزوها و اهدافتان دست یابید.

دوست خوبم،نظرتو درباره این محتوا با ما به اشتراک بزار