چرا باید کتاب شازده کوچولو را خواند

سلام به کاربران سایت کتابها. در این سری از مقاله ی سایت به بررسی این سوال می پردازیم که چرا باید کتاب شازده کوچولو را بخوانیم؟
آنتوان دو سنت اگزوپری از معروف ترین نویسندگان فرانسوی است. کتاب شازده کوچولو را نویسنده در سال ۱۹۴۳ منتشر کرد که به عنوان محبوب ترین کتاب فانتزی در میان کودکان و بزرگسالان شناخته شده است. این کتاب که با زبانی ساده و جذاب بیان شده مفاهیم عمیقی را در بر دارد که باعث می شود خواننده دست از خواندن آن نکشد. علت اینکه کتاب شازده کوچولو را باید خواند این است که این کتاب سرشار از مفاهیم فلسفی است و با این مفاهیم آموزش هایی در مورد مسئولیت پذیری، دوستی، شجاعت، انسانیت، ارزش های اخلاقی و خلاقیت به مخاطب ارائه می دهد. این کتاب شامل تصاویر بسیار زیبایی است که توسط خود نویسنده کشیده شده است.

داستان از جایی آغاز می شود که خلبانی در بیابانی گرفتار می شود و در آنجا با پسری که آن را شازده کوچولو می خواند آشنا می شود. شازده کوچول که از سیاره ایی دور آمده با خلبان دوست شده و از او میخواهد برایش نقاشی از گوسفند بکشد و خلبان نیز که در ۶ سالگی بر اثر انتقاد آدم بزرگ ها از نقاشی هایش، نقاشی را کنار گذاشته بود در ابتدا مقاومت می کند ولی بعد به قول خود خلبان” وقتی معمایی در آدم زیاد اثر بکند جرأت نافرمانی نمی ماند” گوسفندی برای او می کشد. شازده کوچولو به خلبان می گوید از سیاره ایی دور به نام ب ۶۱۲ آمده و اجازه نمی دهد دانه ی گیاه بائوباب در آن رشد کند. شازده کوچولو روزی در سیاره اش بذری میکارد که تبدیل به گل سرخی می شود و شازده کوچولو را عاشق خود می کند و … .

این شاهکار ادبیات جهان به مخاطب امکان می دهد خیال پردازی کند و با احساس آرامشی که دریافت می کند به دنیایی از خیال و آرزوهای بلند پروازانه پا بگذارد. مطالعه کتاب شازده کوچولو برای افرادی که علاقمند به کتاب هایی با محتوایی عمیق و فلسفی هستند بسیار جذاب است. شازده کوچولو داستان شاهزاده ایی کوچک را بیان می کند که به دنبال معنی واقعی زندگی می گردد و خواننده را با این چالش مواجه می کند که در صورتی که مسیر زندگی خود را گم کرده باشد به دنبال خود و خواسته های واقعی خود برود.

با خواندن کتاب شازده کوچولو، خواننده به روش هایی پی می برد تا با استفاده از آن بتواند کیفیت زندگی خود و دیگران را بهبود ببخشد و این نکته را می آموزد که در رسیدن به اهداف باید پایبند بود.

مفهوم کتاب شازده کوچولو یک پیام اخلاقی و تربیتی را به خوانندگان آموزش می دهد که باید به ارزش های اخلاقی پایبند بود و جهت بهبود آن تلاش کرد. کتاب رمان شازده کوچولو بک کلاسیک محبوب است که به بعد غیر مادی زندگی پرداخته است که در نتیجه ی آن می توان زندگی موفق و شادی را تجربه کرد.

شخصیت های کتاب شازده کوچولو

در کتاب شازده کوچولو چنیدین شخصیت معرفی می شوند دو شخصیت اصلی که شازده کوچولو است که از سیاره ایی دور آمده و یک شخصیت اصلی دیگر که روباه است که در مسیر دستیابی به حقیقت به شازده کوچولو کمک می کند. شخصیت های دیگر داستان که شخصیت های فرعی هستند مانند شاه و شهبانو، نجار، باغبان و سیاستمداران که هر کدام از این شخصیت ها در داستان نقش مهمی را ایفا می کنند و در واقع نماینده ی شخصیت هایی هستند که در واقعیت زندگی وجود دارند. شخصیت های دیگری نیز در این داستان وجود دارند همچون گل های رنگی و منجم که به شازده کوچولو در پی بردن به معنی واقعی زندگی کمک می کنند.

جملات زیبا شازده کوچولو

از جملات ناب و زیبایی که می توان از کتاب شازده کوچولو استخراج کرد می توان جملات زیبای ذیل را بیان کرد.
” این خود یک تکلیف انضباطی است. آدم وقتی صبح ها از کار آرایش خود فارغ می شود باید با کمال دقت به پاک کردن سیاره ی خود بپردازد. ”
“آنچه اصل است به چشم نمی آید…”
” همه آدم بزرگ ها زمانی کودک بودند، اما فقط تعداد کمی از آن ها این را به خاطر دارند.”
” زیباترین چیزهای جهان را نمی توان دید یا لمس کرد، آن ها را باید با قلب احساس کرد.”

نکات اخلاقی کتاب شازده کوچولو

کتاب شازده کوچولو داستانی جذاب و خواندنی است که نویسنده با توجه به شخصیت های داستان و موضوعاتی که آنها را به تصویر کشیده است ارزشهای اخلاقی را در خود جای داده و بازگو میکند. از جمله نکات تربیتی کتاب شازده کوچولو عبارتند از:

 • جستجوی معنای واقعی زندگی: از موضوعات اصلی و پایه ی شازده کوچولو این نکته است که خواننده به دنبال چیزهای با ارزش باشد و معنای واقعی زندگی را درک کند.
 • صداقت: شخصیتی که نویسنده برای شازده کوچولو به تصویر کشیده است شخصیتی صادق و راستگو است که هرگز دروغ نمی گوید.
 • توجه به جزئیات: شازده کوچولو شخصیتی پرسشگر دارد که نشان از این می دهد که به جزئیات و آنچه پیرامون او می گذرد حساس است و در پی یافتن حقیقت آنهاست.
 • دوستی و همدلی: از جمله ارزش های اخلاقی که آنتوان دو سنت اگزوپری به آن پرداخته است دوستی و صمیمیتی است که روباه با شازده کوچولو پیدا می کند و با او همدلی کرده تا به معنی حقیقی دست یابد. و در این مسیر شازده کوچولو برای بهبود وضعیت دنیای خود در تلاش است.
 • عدالت: شازده کوچولو که از سیاره ایی دور آمده در تلاش برای دستیابی به عدالت و برابری است و سعی می کند دنیایی بسازد که همه در آن با هم برابرند.

جوایز به دست آمده کتاب شازده کوچولو

کتاب شازده کوچولو که از جمله پرفروش ترین کتاب های جهان به شمار می ورد بسیار محبوب و شناخته شده است. این کتاب در طول سالیان توانسته جوایز ارزشمندی دریافت کند از جمله:

 • جایزه ی فرانسوی لهوره که در سال ۱۹۴۲ از سوی شهردار پاریس جهت تشویق کتاب های مفید در زمینه ی کودکان و نوجوانان اهدا شد.
 • آنتوان دوسنت اگزوپری در سال ۱۹۴۳ توانست نخستین نویسنده ی فرانسوی باشد که جایزه ی نوبل ادبیات را از آنِ خود کند.
 • درجه ی نخست لژیون دونور که از طرف دولیت فرانسه در سال ۱۹۵۹ به نویسنده اهدا شد.
 • جایزه ی والدبورفر ادبیات کودکان که در سال ۱۹۸۲ به کتاب شازده کوچولو تعلق گرفت.
 • جایزه ی کورکا ادبیات که در سال ۲۰۰۰ به نویسنده به عنوان یکی از نویسندگان قرن بیستم اهدا شد.
 • و درجه ی نخست جامعه ی ادبی فرانسه که در سال ۲۰۰۴ به مناسبت ۶۰ سالگی انتشار، به کتاب شازده کوچولو تعلق گرفت.

دوست خوبم،نظرتو درباره این محتوا با ما به اشتراک بزار