امروزه یکی از دغدغه اصلی داوطلبین آیلتس، انتخاب برترین کتاب ها و منابع برای گرفتن نمرات بالا است. کتاب های بی نظیری توسط انتشارات کمبریج، آکسفورد، بارونز و کالینز منتشر شده است که در اکثر مواقع باعث سرگرمی زبان آموزان شده است. در این مقاله پرطرفدارترین کتاب های آیلتس یا همان بهترین منابع آیلتس را به شما معرفی می کنیم تا تنها چالش شما خواندن باشد.

آیلتس یکی از آزمون های بین اللملی است که هر هفته در مراکز مختلف در جهان از جمله ایران برگزار می شود. شما هر زمان که بخواهید می توانید در این آزمون شرکت کنید. نحوه ثبت نام به صورت آنلاین و از طریق سایت IDP است.

مهمترین نکات آیلتس

خیلی از بچه ها دوست دارند تا آزمون آیلتس را به صورت خودآموز یاد بگیرند. خواندن IELTS به صورت Self-Study مزایا و معایبی دارد. در مهارت Reading و Listening بیشتر مزیت است، اما در مهارت Speaking و Writing بهتر است از یک استاد آیلتس یا پارتنر زبان کمک بگیرید، چرا که اسکیل های رایتینگ و اسپیکینگ با تعامل و گفتگو بیشتر تقویت می شوند.

درست است که آزمون آیلتس شامل چهار مهارت Reading ، Listening ، Writing و Speaking است، اما دامنه واژگان شما نقش بسیار تعیین کننده ای در کسب نمره بالای ۷ آیلتس دارد. همچنین گرامر آیلتس را باید از کتاب های مختلف یاد بگیرید. به طور کلی چهار گام اساسی را در مسیر یادگیری آیلتس وجود دارد:

 1. تقویت دایره لغات زبان انگلیسی
 2. آموزش گرامر آیلتس
 3. یادگیری تکنیک های آیلتس
 4. انجام تست آزمایشی

بهترین کتاب های لغت آیلتس

معرفی بهترین کتاب های لغت آیلتس

پارافریز یعنی دو جمله انگلیسی یک معنی می دهند، اما کلمات و ساختار گرامری متفاوتی دارند. در تمامی مهارت های IELTS شما نیاز به Paraphrase دارید. در حقیقت این مهارتی است که باید از همان روزهای اول تقویت کنید و بدون آن قادر به کسب نمرات بالا در آیلتس نیستید.

کتاب Vocabulary for IELTS یکی از بی نظیرترین منابعی است که می توانید برای تقویت paraphrase استفاده کنید. مجموعه ۲۵ درس با تمرکز بر روی لیسنینگ و ریدینگ توسط انتشارات کمبریج در دو نسخه Intermediate و Advanced منتشر شده است.

کتاب Essential words for IELTS را هرگز از دست ندهید. مجموعه ۳۰ درس به صورت ویدیو، معنی فارسی، لغات مترادف و کاربرد کلمات در پکیج لغات ضروری آیلتس سایت Zandi English قابل دانلود است. نکته مهم، تست های چهار گزینه ای آنلاین است که در این مجموعه قرار دارد.

کتاب لغات ۵۰۴ هم می تواند به شما در زمینه تقویت paraphrase کمک کند. همانگونه که از نامش پیداست، شامل ۵۰۴ کلمه می شود و برای تمامی این کلمات لغات هم معنی و مترادف آمده است. در ادامه لیست بهترین کتاب های لغات آیلتس آمده است.

 • کتاب Vocabulary for IELTS
 • کتاب Essential words for IELTS
 • کتاب ۵۰۴ Essential words

پارافریز در Reading

ریدینگ آیلتس چهل سوال دارد و تقریباً در ۳۰ سوال تکنیک پارافریز مشاهده می شود. به این صورت که در متن aims to develop power نوشته شده است، اما در سوال به صورت focuses on increasing power آمده است. در صورتی می توانید جواب صحیح را انتخاب کنید که دانش paraphare مناسب را داشته باشید و بتوانید True یا False بودن را تشخیص دهید.

پارافریز در Listening

لیسنینگ هم چهل سوال دارد و تعداد زیادی از این پرسش ها به صورت پارافریز آمده اند. مثلاً current knowledge is basic در صحبت های گوینده گفته می شود، اما در یکی از گزینه های سوال، جمله our understanding is fundamental نوشته شده است. پس باید یکسان بودن این دو جمله را شناسایی کنید.

پارافریز در Writing

در تمامی پاراگراف های رایتنیگ (به خصوص مقدمه) شما نیاز به استفاده از پارافریز دارید. کلمات کلیدی رایتینگ را نباید در متن Writing خودتان تکرار کنید. باید از مترادف و هم معنی آنها استفاده کنید. باز هم تکرار می کنیم که با خواندن کتاب های لغت معرفی شده، سیستم پارافریز را در خود تقویت کنید. در غیر اینصورت نتیجه مطلوب نمی گیرید.

پارافریز در Speaking

چنانچه اگزمینر از شما سوال بپرسد، بهتر است در جواب از کلمات و لغات سوال استفاده نکنید و از مترادف آنها استفاده کنید. به این صورت نمره بالاتری کسب می کنید چون از تکنیک paraphrase استفاده کرده اید.

معرفی و دانلود کتاب گرامر آیلتس

گرامر را می توانید از خواندن متن ها و گوش دادن به پادکست به صورت ناخودآگاه ، درست مثل یک نوزاد یاد بگیرید. اما برای مهارت های اسپیکینگ و رایتینگ، و کسب نمره بالای ۷ ، شما نیاز به بکارگیری رنج گسترده ای از گرامر زبان انگلیسی دارید.

کتاب Grammar for IELTS را به هیچ عنوان از دست ندهید. این کتاب از انتشارات کمبریج است و شامل مهمترین نکات گرامری آیلتس می باشد. تمرین ها و مثال های فراوانی برای درک گرامر پیشرفته آیلتس آمده است. سعی کنید این کتاب را حداقل دو مرتبه بخوانید.

کتاب IELTS Grammar by Liz توسط خانم لیز در سال ۲۰۱۹ به صورت الکترونیکی منتشر شده است. این کتاب انواع نکات گرامری برای کسب نمره بالای ۷ آیلتس را به شما آموزش می دهد.

 1. کتاب Grammar for IELTS
 2. کتاب IELTS Grammar for Task by Liz
 3. کتاب Collins Grammar for IELTS

نکته: تمامی کتاب های معرفی شده در این صفحه را می توانید از سایت https://zandienglish.ir دانلود کنید.

کتاب برای یادگیری تکنیک های آیلتس

تکنیک های مختلفی در آیلتس وجود دارد که همگی آنها را می توانید در بهترین کتاب های آیلتس معرفی شده در زیر یاد بگیرید. اغلب این کتاب ها برای انتشارات کمبریج هستند و با بکارگیری مثال های کاربردی همه موارد لازم را به شما آموزش می دهند.

سوال اینجاست که در  در چه زمان و با چه سطحی شروع به خواندن تکنیک های آیلتس کنیم. همیشه در گام اول روی گسترش دایره لغات آیلتس تمرکز کنید و گرامر آیلتس را تمرین کنید. بعداز گذشت یک دوره یک الی دو ماهه به سراغ تکنیک ها بروید. اگر روز اول به سراغ سبک های تست زنی بروید، احتمالاً به سرعت نامید می شوید.

مجموعه چهار جلدی کتاب mindset for IELTS را حتماً بخوانید. این کتاب در اکثر آموزشگاهها تدریس می شود و از سطح Fundamental تا Advanced است. بسته به سطحی که دارید می توانید شماره کتاب مایندست مناسب را برای خودتان انتخاب کنید.

مجموعه کتاب های Collins For IELTS در چهار جلد برای چهار مهارت منتشر شده است. این مجموعه یکی از پرطرفدارترین کتاب های آیلتس است که بیشتر اساتید آیلتس به زبان آموزان توصیه می کنند.

کتاب New insight into IELTS مباحث مختلفی را برای شناخت بهتر تکنیک های آیلتس آموزش داده است. تمرین های لیسنینگ و ریدینگ این کتاب برای نحوه تست زنی مناسب بسیار کاربردی است. در ادامه لیست بهترین کتاب های آیلتس آمده است:

 1. کتاب Mindset for IELTS
 2. مجموعه کتاب های Collins for IELTS
 3. کتاب New insight into IELTS

کتاب تست آیلتس

معرفی کتاب تست آیلتس

مجموعه کتاب های cambridge ielts ، بهترین و استاندارد ترین کتاب های تست آیلتس را به شما عرضه می کنند. تاکنون ۱۸ جلد از این کتاب منتشر شده است و هر سال به تعداد آن اضافه می شود.

مهمترین منبع آزمون آیلتس و گل سرسبد تمامی منابع معرفی شده آمادگی آزمون آیلتس تا به حال بدون شک مجموعه کتاب های Cambridge Practice Tests می باشد که هیچ داوطلبی نمی تواند قبل از شرکت در آزمون اصلی آیلتس با این مجموعه آشنا نباشد.

هر کتاب شامل ۴ تست از آزمون های اصلی آیلتس است که در سال های گذشته گرفته شده است. سایر منابع تست آیلتس مثل اکچوال تست و ماکار تست مطابق با آخرین استاندارهای آزمون نیستند. فقط در مواقعی از آنها استفاده کنید که تست های کتاب کمبریج را به صورت کامل انجام داده اید.

برنامه ریزی برای آزمون آیلتس

برنامه ریزی و نوشتن یک نقشه راه ، در عملکرد شما تاثیر فراوانی دارد. یکی از عوامل مهم که به شما نظم و انسجام می دهد، برنامه ریزی است. سعی کنید برنامه ریزی را به صورت هفتگی انجام دهید. روی کاغذ بنویسید که چه کتاب های را می خواهید بخوانید.

اهداف خود را مشخص کنید، چون لحظات دلسرد کننده فراوانی را در پیش رو دارید. در موقعیت های مختلف دچار افکار منفی می شوید، لذا باید به خود انگیزه بدهید. مثلاً دائم به کشوری که میخواهید به آن مهاجرت بکنید، فکر کنید. به شرکت ها، درآمد بیشتر، خودرو آخرین سیستم و غیره فکر کنید و به خود انگیزه بدهید.

جمع بندی

منابع و کتاب های مختلفی برای آمادگی آیلتس وجود دارد. اما در این مقاله سعی شده است که بهترین منابع آیلتس به شما معرفی شود تا بدون هدر دادن وقت خود به نمره دلخواهتان برسید. دوباره تکرار می کنیم که نقش واژگان یا Vocabulary بسیار در عملکرد شما تاثیر گذار است.

دوست خوبم،نظرتو درباره این محتوا با ما به اشتراک بزار