واقعیتی هست که شاید همه آن را بدانیم اما جرئت نکنیم با صدای بلند آن را بیان کنیم: خواندن یک کتاب ۴۰۰ صفحه‌ای در مقایسه با تماشای یک فیلم یا گوش‌دادن به کتاب صوتی یا تماشای یک ویدیو در یوتیوب، نیاز به انگیزۀ بیشتری دارد و البته می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. با این‌حال اگر بیشتر مطالعۀ روزانۀ شما محدود به پست‌های رسانه‌های اجتماعی، پیام‌های متنی و عناوین اخبار می‌شود، شاید وقت آن باشد که فکری به حال برنامۀ مطالعۀ خود بکنید.

در ادامۀ این مقاله به شما می‌گوییم که چرا حتما باید کتاب بخوانید و در این گرانی بازار چگونه می‌توانید کتاب‌هایتان را با قیمت کمتری خریداری کنید. 

چرا حتما باید کتاب بخوانیم؟

حالا شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که مگر مطالعۀ کتاب چه فایده‌ای دارید که مجبوریم خودمان را وارد چنین چالشی بکنیم؟ در ادامه ۱۰ مزیت مطالعۀ کتاب را به شما می‌گوییم و برایتان توضیح می‌دهیم که چرا مطالعۀ یک کتاب چاپی، می‌تواند سبک زندگی شما را تغییر بدهد و البته زندگی شما را بهبود ببخشد. زمانی که کتاب می‌خوانید:

  • دانش ارزشمندی کسب می‌کنید
  • مغز خود را تقویت می‌کنید
  • تمرکز خود را بهبود می‌بخشید
  • حافظۀ خود را بهبود می‌بخشید
  • سرگرم می‌شوید
  • توانایی خود را برای همدلی بهبود می‌بخشید
  • مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود می‌بخشید
  • استرس خود را کاهش می‌‌دهید
  • سلامت‌روان خود را بهبود می‌بخشید
  • زندگی طولانی‌تری خواهید داشت

کسب دانش و مطالعه

یکی از مهم‌ترین و البته بارزترین فواید مطالعهٔ روزانه یادگیری است. برخلاف ویدیو یا پادکست، کتاب‌ها دسترسی به دانش عمیق را فراهم می‌کنند. به‌عبارت دیگر، زمانی که کتاب چاپی را در دست‌تان می‌گیرید و مطالعه می‌کنید بازدهی بیشتری خواهید داشت. مثلاً فکر می‌کنید با کدام یک از موارد زیر بازدهی بیشتری خواهید داشت:

مطالعهٔ کتابِ شخصی که سال‌ها درس خوانده و تحقیق و پژوهش کرده، یا یک ویدیوی ۱۰ دقیقه‌ای یوتیوب که شخصی آن را تهیه کرده که اطلاعات و دانش چندانی ندارد و صرفاً به این موضوع علاقه‌مند بوده است؟ فکر می‌کنید کدام بیشتر شما را جذب خواهد کرد؟ کدام بیشتر به تغییر عادت‌ و زندگی‌تان کمک خواهد کرد؟

شاید برای همین است که نویسندۀ کتاب‌های کودکان رولد دال، گفته است: «اگر می‌خواهید در زندگی به جایی برسید، باید کتاب‌های زیادی بخوانید.» به‌علاوه شما می‌توانید به معنای واقعی کلمه هر چیزی را از کتاب یاد بگیرید. زمانی که کسی از ایلان ماسک، بنیان‌گذار اسپیس ایکس پرسید که چگونه موشک ساختن را یاد گرفته است او گفت: «من کتاب می‌خوانم.»

تقویت مغز

جوزف آدیسون نویسندۀ انگلیسی قرن هفدهم یک بار نوشت: «خواندن برای ذهن همان چیزی است که ورزش برای بدن است.»

تحقیقات نشان داده است که خواندن شبکۀ پیچیده‌ای از مدارها و سیگنال‌های مغز را تحریک می‌کند و به‌علاوه با بهبود توانایی خواندن، این شبکه‌ها قوی‌تر و پیچیده‌تر می‌شوند. اگر ذهن خود را به طور منظم ورزش ندهید، توانایی‌های شناختی‌تان کاهش می‌یابد اما با مطالعۀ روزانه می‌توانید ذهن را قوی و سالم نگه دارید.

افزایش تمرکز

اگر بتوانیم برای دوره‌های طولانی‌مدت تمرکز کنیم، می‌توانیم راحت‌تر به موفقیت برسیم و رشد کنیم.

کال نیوپورت در کتاب کار عمیق می‌گوید: «برای این‌که در اقتصاد ارزشمند بمانید… باید بر هنر یادگیری سریع چیزهای پیچیده مسلط شوید و این یعنی باید کار عمیق را یاد بگیرید.» در ادامه نیوپورت کار عمیق را توضیح می‌دهد: «کار عمیق توانایی تمرکز بدون حواس‌پرتی بر روی یک کار سخت است. این مهارتی است که به شما امکان می‌دهد به سرعت بر اطلاعات پیچیده مسلط شوید و در زمان کمتر، نتایج بهتری به دست آورید. کار عمیق شما را در کاری که انجام می‌دهید بهتر می‌کند.»

خوشبختانه یکی از مزایای مطالعه این است که به شما کمک می‌کند بتوانید به مدت‌طولانی فقط روی یک چیز تمرکز کنید. مثلاً مطالعۀ داستان شما را به دنیایی دیگر سوق می‌دهد و تمام تمرکز شما را می‌طلبد و اگر بخواهید با کمک یک کتاب غیرداستانی چیزی بیاموزید مجبورید تمام ذهن و حواس خود را جمع کنید. به‌طور خلاصه، اگر می‌خواهید موفق شوید باید تمرکز کردن را یاد بگیرید و می‌توانید با مطالعه این کار را انجام دهید.

بهبود حافظه

آیا فراموش‌کار شده‌اید و دائماً چیزهایی را فراموش می‌کنید؟ آیا مجبورید دائماً فهرست کارها را بنویسید، اما باز هم به یاد نمی‌آورید که چه چیزی را قرار بوده به این فهرست اضافه کنید؟ نگران نباشید، یکی از مزایای مطالعه بهبود بخشیدن حافظه است.

زمانی که شما یک کتاب غیرداستانی می‌خوانید، ذهن شما به سراغ اطلاعات پیشین خود در این زمینه می‌رود. به همین ترتیب هر زمان که رمانی را می‌خوانید باید اطلاعات زیادی را در مورد طرح داستان، داستان فرعی، شخصیت‌ها، روابط آن‌ها و محیطی که داستان در آن اتفاق می‌افتد به‌خاطر بسپارید که البته این اطلاعات زیادی است!

همۀ این اطلاعات جدید تبدیل به خاطرات جدید می‌شود و هر خاطرۀ جدید سیناپس‌ها را ایجاد می‌کند یا حافظه‌های قدیمی را تقویت می‌کنید. نتیچه چیست؟ مطالعۀ روزانه بدین ترتیب باعث بهبود حافظۀ شما می‌شود و می‌تواند به مغز شما در ذخیرۀ اطلاعات جدید کمک کند تا خاطرات را به طور مؤثرتری به‌خاطر بیاورید.

سرگرمی

آیا تابه‌حال کتابی خوانده‌اید که نتوانید آن را زمین بگذارید؟ آیا به یاد دارید که آن‌قدر در داستان غرق شده باشید که نتوانید دست از خواندن بکشید و ساعت‌ها بطور مداوم مطالعه کرده‌اید؟ کتاب‌ها یکی از جذاب‌ترین ابزار سرگرمی هستند. همان‌طور که استیون کینگ گفت: «کتاب‌ها جادویی منحصربه‌فرد هستند که می‌توانید آن‌ها را هر جا خواستید با خود ببرید!» میلیون‌ها کتاب باورنکردنی با داستان‌هایی بی‌نظیر وجود دارند، فقط کافی‌ست کتاب مناسب خود را پیدا کنید تا شما هم بتوانید چنین حالی را تجربه کنید.

چگونه از بهترین سایت خرید آنلاین کتاب با تخفیف کتاب بخریم؟

حالا که با مزایای بی‌شمار کتاب و مطالعه آشنا شدید بد نیست با سایت سی‌بوک، بهترین سایت خرید کتاب، هم آشنا شوید؛ جایی که می‌توانید هر کتابی را که می‌خواهید راحت و بی‌دردسر، در اسرع وقت و با تخفیف ویژه خریداری کنید.

سایت خرید کتاب با تخفیف ۳۰بوک

تنوع بالای کتاب‌ها در سی‌بوک

یکی از خوبی‌های سایت خرید کتاب سی‌بوک تنوع بالای کتاب‌ها است. شما می‌توانید کتاب‌های فانتزی، خودیاری، آموزشی، علمی، فرهنگی، آشپزی، مصور، سیاسی، تاریخی، بهترین رمان‌های کلاسیک و سایر موضوعات را با تخفیف ویژه از این سایت تهیه کنید.

راهنمای خرید کتاب

شما می‌توانید به کمک منوی دسته‌بندی و از طریق بنرهای زیادی که در این سایت وجود دارد، بهترین و مناسب‌ترین کتاب‌ها را در موضوعات مورد نظرتان پیدا کنید. بخش نقد و بررسی کتاب‌ در سایت به شما امکان می‌دهد تا پیش از خرید کتاب در مورد محتوا و موضوع آن اطلاعات بیشتری کسب کنید و با اطمینان خرید کنید.برای مثال در تصویر زیر میتوانید اطلاعات کافی در رابطه با کتاب دختر مهتاب را در ۳۰بوک مشاهده کنید.

صفحه خرید کتاب دختر مهتاب در سیبوک

تخفیف دائمی

سایت سی‌بوک جزو معدود کتاب‌فروشی‌هایی هست که هروقت به آن سر بزنید می‌توانید کتاب‌ها را با تخفیف خریداری کنید. کتاب‌های این فروشگاه کاملا نو و دست اول هستند و در صحت و سلامت کامل به دستتان می‌رسند، از این بابت اصلا نگرانی نداشته باشید.

پشتبانی تلفنی و آنلاین

پیشتبانی قوی و متعهدانه لازمۀ یک فروشگاه اینترنتی معتبر است. شما می‌توانید هرگونه پرسش یا مشکلی را در رابطه با ثبت سفارش و تحویل بستۀ خود با پشتیبانان این سایت درمیان بگذارید.

مجموعۀ این عوامل باعث شده است تا سی‌بوک بهترین سایت خرید کتاب با تخفیف باشد.

دوست خوبم،نظرتو درباره این محتوا با ما به اشتراک بزار