قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر
خانه / کتابهای ممنوعه / دانلود کتاب آیات شیطانی
آیات شیطانی

دانلود کتاب آیات شیطانی

این کتاب که به آیه های شیطانی معروف است، چندین سال پیش توسط فردی به نام سلمان رشدی نوشته شده است. آیات آن معروف به غرانیق نیز می باشد.The Satanic Verses چهارمین رمان این نویسنده دورگه هندی انگلیسی است و اولین چاپ آن در سپتامبر ۱۹۸۸ به انتشار درآمده است.

سلمان رشدی در سال ۱۹۴۷ در بمبئی به دنیا آمد. از ۱۴ سالگی در انگلستان اقامت داشته و رمانهای بچه های نیمه شب، شرم ، لبخند چگوار و مجموعه داستان گریموس را به تحریر درآورده است.

رمان آیات شیطانی از سلمان رشدی

رمان آیه های شیطانی با سقوط دو مرد از آسمان آغاز می شود. جامبوجت ربوده شده “بستان” بر فراز دریای مانش منفجر می شود و دو تن از مسافران به طرز معجزه آسایی زنده و سالم بر زمین سقوط می کنند. این دو جبرئیل فرشته و صلدین چمچا نام دارند. حرفه شان هنرپیشگی است. جبرئیل ستاره پرآوازه ی فیلم های مذهبی هند است که در جستجوی الی کن، ملکه یخ، یا زنی که بر قله اورست پا نهاده به لندن سفر می کند. وصلدین، بازیگر نقش های رادیویی و فیلم های تلوزیونی کودکان و استاد تغییر لهجه و تغییر صدا، از دیدار پدرش در بمبئی به انگلستان عزیزش، کشور میانه روی و اعتدال، بازمی گردد.

این دو پرستاژ حین سقوط از آسمان، همراه با استحاله ای مرموز ماهیتی نمادین می یابند و یکی به موجود شیطانی و دیگری به مردی فرشته آسا که در تاریکی هاله ای نورانی گرد سرش می درخشد، تبدیل می شود.

استحاله ی سمبولیک جبرئیل و صلدین خواننده را در اندیشه چرایی و چگونگی آن درگیر می کند، ولی از دیدگاهی دیگر آن دو شخصیتهای اصلی رمانند که میانشان ماجراهای پرتحرک در قالب های قصه هایی که به نحوی اسرارآمیز به یکدیگر می پیوندند، جریان دارد.

کتاب آیات شیطانی درباره چیست

 کتاب پر بحث آیات شیطانی از زندگی محمد، پیامبر اسلام الهام گرفته شده است. سلمان رشدی در تمامی آثارش از واقع گرایی جادویی در خلق شخصیت های داستان استفاده می کند. 

غرانیق چیست

گروهی از آیات قرآنی درباره سه بت مشهور مکه یعنی لات و عزی و منات. به این آیات غرانیق گفته می شود.

جملاتی از کتاب آیه های شیطانی

آیات شیطانی جلد اول

جوانی از یکی از گوشه های دور سالن به مخالفت برخاست. فریاد زد: آسام باید از دیدگاه سیاسی درک شود، در آنجا مسائل اقتصادی چنان حکم می کرد. و مرد دیگری به پاسخ گویی برآمد: مشکلات مالی از توشیح این به چه دلیل مردی دختر بچه ای را به قصد کشت می زند، قاصر است. و باز هم دیگری پاسخ داد: اگر چنین می اندیشی، معلوم است هرگز گرسنگی نکشده ای صلاح، آدم های رمانتیک نمی دانند مشکلات اقتصادی چگونه خوی حیوانی را در انسان زنده می کند. هیاهو بالا گرفت و چمچا گیلاسش را محکم فشرد. هوا گوی غلیظ تر می شد. برق دندان های طلا توی چشم می زد. شانه به شانه اش می سایید، آرنج ها سقلمه می زد، رفته رفته هوا به غلظت سرب می شد و در سینه اش آن تپش ناهمساز آغاز شده بود. جرج مچ دستش را گرفت و کشان کشان بیرونش برد: حالت خوب است؟ چهره اش سبز شده بود. صلدین سری تکان داد، ریه ها را از شب پر کرد و آرام گرفت.

کاسه صبر جماعت دارد لبریز می شود. جای دین در معابد است و جاهلیان نیز مانند زوار در پی تفریح به اینجا آمده اند. این یارو را ساکت کنید! بیرونش بیندازید! اما ابوسیمبل بار دیگر به زبان می آید: “اگر واقعا خدایت با تو سخت گفته، همه ی دنیا باید گفته هایش را بشنود.” و در چادر بزرگ فورا سکوت کامل برقرار می شود.

ماهوند با صدای رعدآسا می گوید: “ستاره” و کاتبین شروع به نگارش می کنند.

به نام خداوند بخشنده مهربان

در کنار پروین، هنگام طلوع آفتاب: همراهت خطاب نمی کند، به بیراهه نیز نمی رود و امیال شخصیش او را به سخن گفتن وا نمی دارد.

این وحی است که بر او نازل شده: آن که قدرتش بی کران است آن را به وی آموخته.

آیات شیطانی جلد دوم

آن شب ملحدین، در استیشن واگن به سر بردند. مومنین در فضای باز به نماز و دعا پرداختند. به آن ها اجازه داده بودند تحت حفاظت پلیس نظامی در زمینی که در گذشته انبار موقت راه آهن بود، به سر برند. میرزا سعید در فکر چیزی بود که سری نیواس گفته بود. این که در باطن طرفدار راه گاندی است. و او جواب داده بود: اما آنقدر توان ندارم که چنین افکاری را به مرحله عمل درآورم. ببخشید، اما حقیقتش همین است. من برای رنج بردن درست نشده ام ست جی. بهتر بود پیش زن و بچه هایم می ماندم و به این مرض حاذثه جویی که مرا تا اینجا کشانده خاتمه می دادم.

جبرئیل در خواب سیل را دید. وقتی باران شروع به باریدن کرد، معدنچی های سارنگ تبر به دست منتظر زائران بودند، اما از وقتی سیل دوچرخه های سنگر را با خود برده بود، قادر به بیرون کردن این فکر از کله خود نبودند که خدا طرفدار عایشه است. جوی ها و سیستم تخصلیه فاضلاب شهر بلافاصله تسلیم حمله مقاومت ناپذیر آب شدند. دیری نگذشت که معدنچی ها تا کمر در گل و لای سیلاب فرورفتند. بعضی ها برای حرکت به سوی زائران تلاش می کردند، در حالی که آن ها خود به زحمت جلو می رفتند. در این هنگام نیروی طولان دوبرابر و بعد باز هم دوبرابر شد و صخامت باران به حدی رسید که به آسانی نفس نمی شد کشید. پنداری زمین در مغاکی فرو می رفت. فرامین آسمان و زمین یکسان شده بود. چنان می بارید که فزونی آب جلوی دید جبرئیل را در خواب گرفت.

چرا آیات شیطانی توهین آمیز تلقی شد

در این کتاب به دلیل زیرسوال بردن شخصیت پیامبر اسلام و فرشته منتخب پروردگار، جبرئیل و همچنین ساختن آیاتی که گویی وحی شده اند، به آیات قرآن که کلام پروردگار است توهین کرده و مورد نقد بسیار قرار گرفته است. سلمان رشدی، حد و مرز اخلاقی را شکسته، و از حضرت محمد (ص) که مهمترین شخصیت در دین اسلام است، تصویری متفاوت را نشان داده است. بسیاری از دینداران و مذهبیون و حتی عوام، بابت چنین کتابی خشمگین و معترض شده اند.

سوالات متداول

کتاب آیات شیطانی درباره چیست

 کتاب پر بحث آیات شیطانی از زندگی محمد، پیامبر اسلام الهام گرفته شده است. سلمان رشدی در تمامی آثارش از واقع گرایی جادویی در خلق شخصیت های داستان استفاده می کند. 

غرانیق چیست

گروهی از آیات قرآنی درباره سه بت مشهور مکه یعنی لات و عزی و منات. به این آیات غرانیق گفته می شود.

چرا آیات شیطانی توهین آمیز تلقی شد

در این کتاب به دلیل زیرسوال بردن شخصیت پیامبر اسلام و فرشته منتخب پروردگار، جبرئیل و همچنین ساختن آیاتی که گویی وحی شده اند، مورد نقد بسیار قرار گرفته است.

نام کتاب : آیات شیطانی
نویسنده : سلمان رشدی
تعداد صفحه : 384
حجم فایل : 3600 کیلوبایت

درباره ی رویا نظارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *