دانلود کتاب آیات شیطانی

معرفی کوتاه کتاب

_____________

5/5

این کتاب که به آیه های شیطانی معروف است، چندین سال پیش توسط فردی به نام سلمان رشدی نوشته شده است. آیات آن معروف به غرانیق نیز می باشد.The Satanic Verses چهارمین رمان این نویسنده دورگه هندی انگلیسی است و اولین چاپ آن در سپتامبر ۱۹۸۸ به انتشار درآمده است.

سلمان رشدی در سال ۱۹۴۷ در بمبئی به دنیا آمد. از ۱۴ سالگی در انگلستان اقامت داشته و رمانهای بچه های نیمه شب، شرم ، لبخند چگوار و مجموعه داستان گریموس را به تحریر درآورده است.

رمان آیات شیطانی از سلمان رشدی

رمان آیه های شیطانی با سقوط دو مرد از آسمان آغاز می شود. جامبوجت ربوده شده “بستان” بر فراز دریای مانش منفجر می شود و دو تن از مسافران به طرز معجزه آسایی زنده و سالم بر زمین سقوط می کنند. این دو جبرئیل فرشته و صلدین چمچا نام دارند. حرفه شان هنرپیشگی است. جبرئیل ستاره پرآوازه ی فیلم های مذهبی هند است که در جستجوی الی کن، ملکه یخ، یا زنی که بر قله اورست پا نهاده به لندن سفر می کند. وصلدین، بازیگر نقش های رادیویی و فیلم های تلوزیونی کودکان و استاد تغییر لهجه و تغییر صدا، از دیدار پدرش در بمبئی به انگلستان عزیزش، کشور میانه روی و اعتدال، بازمی گردد.

این دو پرستاژ حین سقوط از آسمان، همراه با استحاله ای مرموز ماهیتی نمادین می یابند و یکی به موجود شیطانی و دیگری به مردی فرشته آسا که در تاریکی هاله ای نورانی گرد سرش می درخشد، تبدیل می شود.

استحاله ی سمبولیک جبرئیل و صلدین خواننده را در اندیشه چرایی و چگونگی آن درگیر می کند، ولی از دیدگاهی دیگر آن دو شخصیتهای اصلی رمانند که میانشان ماجراهای پرتحرک در قالب های قصه هایی که به نحوی اسرارآمیز به یکدیگر می پیوندند، جریان دارد.

کتاب آیات شیطانی درباره چیست

 کتاب پر بحث آیات شیطانی از زندگی محمد، پیامبر اسلام الهام گرفته شده است. سلمان رشدی در تمامی آثارش از واقع گرایی جادویی در خلق شخصیت های داستان استفاده می کند. 

غرانیق چیست

گروهی از آیات قرآنی درباره سه بت مشهور مکه یعنی لات و عزی و منات. به این آیات غرانیق گفته می شود.

جملاتی از کتاب آیه های شیطانی

آیات شیطانی جلد اول

جوانی از یکی از گوشه های دور سالن به مخالفت برخاست. فریاد زد: آسام باید از دیدگاه سیاسی درک شود، در آنجا مسائل اقتصادی چنان حکم می کرد. و مرد دیگری به پاسخ گویی برآمد: مشکلات مالی از توشیح این به چه دلیل مردی دختر بچه ای را به قصد کشت می زند، قاصر است. و باز هم دیگری پاسخ داد: اگر چنین می اندیشی، معلوم است هرگز گرسنگی نکشده ای صلاح، آدم های رمانتیک نمی دانند مشکلات اقتصادی چگونه خوی حیوانی را در انسان زنده می کند. هیاهو بالا گرفت و چمچا گیلاسش را محکم فشرد. هوا گوی غلیظ تر می شد. برق دندان های طلا توی چشم می زد. شانه به شانه اش می سایید، آرنج ها سقلمه می زد، رفته رفته هوا به غلظت سرب می شد و در سینه اش آن تپش ناهمساز آغاز شده بود. جرج مچ دستش را گرفت و کشان کشان بیرونش برد: حالت خوب است؟ چهره اش سبز شده بود. صلدین سری تکان داد، ریه ها را از شب پر کرد و آرام گرفت.

کاسه صبر جماعت دارد لبریز می شود. جای دین در معابد است و جاهلیان نیز مانند زوار در پی تفریح به اینجا آمده اند. این یارو را ساکت کنید! بیرونش بیندازید! اما ابوسیمبل بار دیگر به زبان می آید: “اگر واقعا خدایت با تو سخت گفته، همه ی دنیا باید گفته هایش را بشنود.” و در چادر بزرگ فورا سکوت کامل برقرار می شود.

ماهوند با صدای رعدآسا می گوید: “ستاره” و کاتبین شروع به نگارش می کنند.

به نام خداوند بخشنده مهربان

در کنار پروین، هنگام طلوع آفتاب: همراهت خطاب نمی کند، به بیراهه نیز نمی رود و امیال شخصیش او را به سخن گفتن وا نمی دارد.

این وحی است که بر او نازل شده: آن که قدرتش بی کران است آن را به وی آموخته.

آیات شیطانی جلد دوم

آن شب ملحدین، در استیشن واگن به سر بردند. مومنین در فضای باز به نماز و دعا پرداختند. به آن ها اجازه داده بودند تحت حفاظت پلیس نظامی در زمینی که در گذشته انبار موقت راه آهن بود، به سر برند. میرزا سعید در فکر چیزی بود که سری نیواس گفته بود. این که در باطن طرفدار راه گاندی است. و او جواب داده بود: اما آنقدر توان ندارم که چنین افکاری را به مرحله عمل درآورم. ببخشید، اما حقیقتش همین است. من برای رنج بردن درست نشده ام ست جی. بهتر بود پیش زن و بچه هایم می ماندم و به این مرض حاذثه جویی که مرا تا اینجا کشانده خاتمه می دادم.

جبرئیل در خواب سیل را دید. وقتی باران شروع به باریدن کرد، معدنچی های سارنگ تبر به دست منتظر زائران بودند، اما از وقتی سیل دوچرخه های سنگر را با خود برده بود، قادر به بیرون کردن این فکر از کله خود نبودند که خدا طرفدار عایشه است. جوی ها و سیستم تخصلیه فاضلاب شهر بلافاصله تسلیم حمله مقاومت ناپذیر آب شدند. دیری نگذشت که معدنچی ها تا کمر در گل و لای سیلاب فرورفتند. بعضی ها برای حرکت به سوی زائران تلاش می کردند، در حالی که آن ها خود به زحمت جلو می رفتند. در این هنگام نیروی طولان دوبرابر و بعد باز هم دوبرابر شد و صخامت باران به حدی رسید که به آسانی نفس نمی شد کشید. پنداری زمین در مغاکی فرو می رفت. فرامین آسمان و زمین یکسان شده بود. چنان می بارید که فزونی آب جلوی دید جبرئیل را در خواب گرفت.

چرا آیات شیطانی توهین آمیز تلقی شد

در این کتاب به دلیل زیرسوال بردن شخصیت پیامبر اسلام و فرشته منتخب پروردگار، جبرئیل و همچنین ساختن آیاتی که گویی وحی شده اند، به آیات قرآن که کلام پروردگار است توهین کرده و مورد نقد بسیار قرار گرفته است. سلمان رشدی، حد و مرز اخلاقی را شکسته، و از حضرت محمد (ص) که مهمترین شخصیت در دین اسلام است، تصویری متفاوت را نشان داده است. بسیاری از دینداران و مذهبیون و حتی عوام، بابت چنین کتابی خشمگین و معترض شده اند.

✅ نام کتاب : آیات شیطانی
✅ ژانر کتاب : مذهبی
✅ تعداد صفحات :  384 صفحه
💰 قیمت کتاب : دانلود رایگان
✅ نویسنده : سلمان رشدی

راهنمای دانلود فایل

برای دانلود این کتاب باید در سایت لاگین شده باشید.
اگر در سایت حساب کاربری ندارید، لطفا ابتدا ثبت نام کنید.

اگر این کتاب رو خوندی حتما نکاتی ازش میدونی که بقیه میخوان بدونن، پایین برای ما بنویس..

16 نظر در “دانلود کتاب آیات شیطانی

 1. هادی ایمانی گفت:

  من خیلی کنجکاوم که تو کتاب آیات شیطانی چی نوشته شده که بخاطرش سلمان رشدی رو کشتن و اینقدر درموردش صحبت می کنن، اما راستش میترسم از خوندنش..

  1. ModireKetabha گفت:

   درود به شما آقای ایمانی، مطالعه هر کتابی در انتها می تونه انسان رو به تفکر وادار کنه که دیدگاه هرکسی از زاویه نگاه خودش به چه شکله. آیات شیطانی هم یک رمان غیرمذهبیه که فقط نگاه نویسنده رو نشون میده و تاثیری در افکار و عقاید شما نخواهد داشت.

  2. پویا گفت:

   سلمان رشدی زنده هستند

 2. Hanna گفت:

  موندم بخونمش یا نه! اگر نخونمش شاید متن های این کتاب رو در جای دیگه بهمون القا کنن و متوجه نشم که این حرف کیه (این مرده ک ثابت شدست دشمنیش با اسلام و امتش) ولی اگر بخونمش میترسم کمک کنه به اون هتاک ک حرف های مفتش شنیده شه

  1. ModireKetabha گفت:

   هانای عزیز، دوست عزیزی پیش از شما نیز همین دغدغه رو برای خوندن کتاب آیات شیطانی مطرح کرده بود. در جواب شما هم این نکته صدق می کنه. در نهایت این شما هستید که باید تصمیم بگیرید چه چیزی رو میخواید به آگاهیتون اضافه کنید یا اینکه چقدر میتونه فهمیدن یا خوندن چیزی روی افکار و عقاید شما تاثیرگذار باشه

  2. پویا گفت:

   مطالعه کردید؟ اگر جواب مثبت می‌باشد لطفا نظرتان را به اشتراک بگذارید.موفق باشید

 3. Parsa گفت:

  دوست عزیز من خوندمش از اسم کتاب انسان فکر میکنه واقعا درمورد شیطان پرستیه اما ن در اصل خداشناسی رو ب ما میگه واقعا عالیه

 4. امیر گفت:

  عقاید همه قابل احترام ولی نظر من اینه کسی که دین رو اختراع کرد وق وقت نخستین و بهترین روانشناس بوده همین نه راه پیش گذاشته نه راه پس چطور وقتی دین گاو پرستی و هزاران دین ناشناخته از ما پیش تر قدمت دارن حرفشون غلط ولی مال ما درسته در کل خیلی بحث ها توی ذهن من خیلی ها هست خواندن کتاب های اینچنین کمک میکنه آدم بفهمه اسلام مسحیت یهودیت بودیسم هندوئیسم درسته یا نه

  1. Seyed گفت:

   این که میگی بعضی از دین ها سابقه قدیمی دارند چرا ما کاملیم اونا نیستند باید بگم اول از همه یکتا پرستی رواج بود بعد برگرفته ازین یه عده سواستفاده کردند و داستان هایی از خدا های دیگه ساختند تا عزت و احترام بخرند که کار کشید به بت پرستی حتی ارتباط یه عده با اجنه خداهایی دروغی و ادیان دروغی ساخت بعد ادیان الهی اومدند که اونها هم حتی به دست ادمهای سواستفاده گر تحریف شدند مثال بگم برات دین یهود تورات جلد های مختفلی که داره تو همون ها شما میتونی تناقض ببینی نمونش همون فرزندان بنیامین اما تو قرآن این کاملا محفوظ مونده دلیل میخای اون نسخه خطی که منسوب به حضرت علی هست رو با قرآنی که چاپ روزه مقایسه کن اطمینان میدم امکان نداره شما یه تنوین پیدا کنی که یکی صامت باشه یکی صدادار

  2. Seyed گفت:

   برای درک نسبت قرآن به خدا باید بگم بیست و چند سال یه نفر این آیات و میخوند و یه نفر مینوشت الان بعد هزار سال فهمیدن حتی تو تعداد دفعات تکرار کلمات هم دلیل و نشانه وجود داره همون قضیه ی کلمه روز که ۳۶۵ بار اومده ماه دوازده بار و امثالهم گسترش عالم که ناسا اثبات کرد بعد معلوم شد تو قرآن هم علنن گفته شده آب دلیل حیات و خیلی های دیگه اینا از توان آدم خارجه و معلومه واقعا یه قدرتی ماورای درک من و شما داره حرف میزنه

 5. Babak گفت:

  درود به هم وطنان عزیزم
  کامنت های شما رو خواندم و لازم دونستم مطلبی رو عرض کنم
  صحبت های کتاب آیات شیطانی تا حدودی درست است
  چرا؟
  اگر کتاب قرآن رو کامل مطالعه کرده باشید مثل بنده… متوجه چند نکته میشوید
  اول اینکه کدام خدای رحمان و رحیمی وقتی در کتابش بیان کرده لااکراه فی دین
  (در دین اجباری نیست) در همان کتاب دستور کشتار غیر مسلمانان را می‌دهد
  دوم اینکه چرا دستوراتی به دور از انسانیت در مورد زن ها به پیامبرش داده است.
  بعد از طرح این سوالات در ذهنم و سوالات دیگر با خودم گفتم بگذار تاریخ اسلام و وقایع اون رو بررسی کنم پس سراغ تاریخ طبری _صحیح مسلم و چند کتاب دیگر رفتم و در مورد رفتار های پیامبر و صحابه اون با غیر مسلمانان اطلاعات کسب کردم، سوال دیگری در ذهنم ایجاد شد که کدام خدا چنین اجازه ای به فرستاده خود می‌دهد. و. این نتیجه گیری ها با صفات رحمان و رحیم خدا در تناقض بود.
  پس شک کردم که شاید کسی غیر از خدا و در قالب خدا خود را به پیامبر معرفی کرده و برای گول زدن نسل بشر چند کلامی حرف های خوب هم لا به لای دستورات ناپسندش بیان کرده که کسی شک نکند
  علی ایو حال بحث طولانی است…
  پیشنهاد میکنم قرآن رو با دقت بخوانید و با باور های خود در مورد خدا و انسانیت بسنجیدش متوجه نتایج جالبی میشوید

  لازم به ذکر است علم خیلی از مسائل درون قرآن رو با قبل از ظهور قرآن یا بعد از آن کشف کرده و خدای مهربان ما چرا مسائل مهم تر علمی رو بیان نکرده.. یا اصلا چرا از زمانی که انسان موفق به ثبت وقایع شد دیگر معجزه ای رخ نداد
  التماس اندکی تفکر
  یاحق

  1. # گفت:

   مردک عوضی تو عقل تو کله ات داری . تو از شیطان رجیم بدتری مردک کافر . میدونی با این حرفت چه توهین بزرگی
   به پیامبر و امامان ما ( از جمله امام حسین) کردی .
   تو هیچ میدونی کسی نمی تونسته حتی یه آیه مثل قرآن
   دربیاره . ضمناً پیامبر با کافران می جنگیده نه غیر مسلمان ها . ضمناً برای حرفت که میگفتی وقایع علمی در قران بیان شده . هزاران بارشده .

   1. پویا گفت:

    با این ادبیات سخیف بیشتر تحجر و عقب افتادگی ذهنی خود را عیان کردی …

  2. Seyed گفت:

   سلام داداش شما بجای اینکه اطلاعات گوگلی و اینستاگرامیو بزاری پای قرآن و با سیستم برادران اموی ذهن بقیه رو مسموم کنی برو واقعا اون کتاب و بخون و حتما تفسیرشم بخون که بتونی درک کنی و واقعا بچگانه است اون حرفی که درباره وحی و پیامبر زدی اسلامم هم نمیگه همه غیر مسلمونارو بکشید اونا وهابین اینو با مرتد اشتباه گرفتی اون کسی که به دین لطمه میزنه با دستور مرجع شامل میشه این لطمه زدن هم نمیشه افراطیایی ک ریختن شارلی ابدو میشن همین سلمان رشدی که تیتل کتابش همچین کلاهی سر شما گذاشته

  3. Seyed گفت:

   فک کنم seyedup یا seyed.up همچینی چیزایی آیدی تلگرامم بود اگه بحث منطقی میکنی بیا یه پیام بذار بگو من همونم که اون زیر کامنت گذاشته بودم

 6. َAlchemist گفت:

  دوستان باید یاد بگیرین که کتاب های مخالف عقیده ی خودتون رو بخونین ، یاد بگیرین کنجکاو باشین ، زیر سوال ببرین وتفکر کنین ، اینکه فقط کتاب هایی که باهاش موافقین رو بخونین جز تک بعدی تعصب و بی سوادی هیچی براتون نداره ، پس راحت باشین و کتاب رو بخونین ، بعنوان کسی که از نهج البلاغه تا کتاب داوکینز و از قران تا انجیل و از فلسفه تا مذهب رو خونده بهتون پیشنهاد می کنم این تمرین رو به ذهنتون بدین اونوقت که ذهنتون یاد می گیره متعصب نباشه ، چون بارها تعصبش رو کوبیدین و از نو ساختین تا دیگ یک طرفه فکر نکنه ، اولش سخته ولی بعد عاشق به چالش کشیدن فکر هاتون میشین ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیات شیطانی
پیشنهاد ما به شما :

_____________ _

سبد خرید

ورود

حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.