قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر
خانه / ادبیات / دانلود کتاب زندگینامه میرزا ملکم خان
میرزا ملکم خان

دانلود کتاب زندگینامه میرزا ملکم خان

میرزا مَلْکَم خان (زاده ۱۲۴۹ هجری قمری-درگذشت ۱۳۲۶ هجری قمری) سرشناس به ناظم‌الدوله، روشنفکر، روزنامه‌نگار، دیپلمات و سیاست‌مدار دوره قاجار و بنیانگذار فراموشخانه در ایران.

بررسی دوران عمر میرزا ملکم خان و سالهایی که در اروپا و ایران اقامت داشته، از نظر ترویج افکار و سهمی که او و سایر همکارانش در تشکیل مجامع مخفی، و در جان سپردن در گوشه سیاهچالها برای به دست آوردن آزادی داشتند، قابل توجه است. با وجودی که ملکم خان مدت زیادی در ایران اقامت نداشت، با این حال نفوذ کلام و بسط افکار و عقایدش در ایران بسیار سریع و موثر بود. یاران و همرزمان ملکم در همه حال در مبارزه با عناصر استبدادی فعالیت می کردند، و زمانی به نام او و گاهی به نامهای گوناگون، انجمنهای سری را رهبری می کردند.

بخشی از کتاب میرزا ملکم خان

ملکم در حمایت از تجددخواهان و مبارزه با مخالفان و کهنه پرستان و رواج علوم جدید، نامه هایی به وزارت امور خارجه می نویسد. او درباره بسط “علم اقتصاد” در ایران همیشه تذکراتی به دربار و دولت یم داد. در نامه زیر می نویسد:

در ایران همه ی علوم شمه ای گفته و نوشته شده بجز علوم اقتصاد و سیاست اقتصادی

او خواهان ایجاد بانک، راه آهن، تاسیس شرکتهای تجاری، انتشار اسکناس و گرفتن قرضه از مردم و همچنین از خارج، برای پیشرفت همه جانبه مملکت بود. مبارزه با افکار نو و علوم جدید را پیش بینی می کرد. او معتقد بود که تصادم دو نیروی کهنه و نو، امری حتمی و طبیعی است.

روزنامه قانون

با اینکه میرزا ملکم خان از مجموع سنوات عمرش فقط در حدود ۲۰ سال در ایران به سر برد و تحصیلات عالیه زبان و ادبیات فارسی و عربی نداشت، با این حال به علت داشتن هوش و قریحه سرشار خدادادی و از همه مهمتر شغل مترجمی و نویسندگی، صاحب مکتب و روش مخصوص در ادبیات ایران شد.

ملک الشعرای بهار در سبک شناسی برای او مقام ادبی خاصی قائل است و می نویسد:

ملکم سبک خاصی در نثر پیش گرفت که می توان مکتب ملکم نامید. به شیوه سوال و جواب و به طرز تئاتر رساله هایی می نوشت، و قصدش اصلاح و ایجاد قانون بود.

پیدایش سبک خاص ملکم، بیشتر از آن جهت بود که وی در مدرسه دارالفنون موظف به ترجمه دروس استادان اروپایی، از فرانسه به فارسی، و همچنین تدریس علوم جدید و بی سابقه ی فرنگستان به مبتدیان مدرسه بود.

نام کتاب : میرزا ملکم خان - زندگی و کوشش های سیاسی او
نویسنده : اسماعیل رائین
تعداد صفحه : 200
حجم فایل : 6 کیلوبایت

درباره ی رویا نظارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *