قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر
خانه / ادبیات / دانلود نمایشنامه دو جلاد
نمایشنامه دو جلاد

دانلود نمایشنامه دو جلاد

نمایش”دو جلاد” یکی از آثار شاخص فرناندو آرابال می باشد. داستان این نمایش بین سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۵۶ میلادی می‌گذرد که ژنرال فرانکو پیروز شده بود و خانواده‌ها هم تحت فشار بودند. این نمایشنامه به یکی از بحران‌های جامعه می‌پردازد که مربوط به نکات تربیتی و مسائل خانواده‌هاست و نوعی جو روانی را به نمایش می‌کشد که باعث به خطر افتادن انسجام خانواده می‌شود.

نمایشنامه دو جلاد به انضمام ویژگی های تاتر پوچ و نگرشی به آثار و جهان نگری فرناندو آرابال با ترجمه محمود مهدیان

نقش های موجود در نمایشنامه دو جلاد شامل:

  • دو جلاد که نام آنها مشخص نست
  • مادر ، فرانسوا
  • دو پسر ، بونوا و موریس
  • شوهر که نامش ژان است

محیط نمایش

نمایش در یک اطاق خیلی تاریک روی می دهد. سمت چپ یک در که رو به سوی جاده باز می شود. در عقب، که به اتاق شکنجه راه دارد، دیوارها لخت، در وسط اتاق یک میز و سه صندلی. اتاق تاریک است. دو جلاد تنها هستند. روی صندلی ها نشسته اند. دری که به خیابان می خورد به شدت کوبیده می شود. به نظر می آید که جلادها به راستی چیزی نمی توانند بشنوند. در به آرامی نه، با سر و صدا باز می شود. سر و کله یک زن ظاهر می شود. زن اتاق را وارسی می کند. تصمیم می گیرد داخل شود و به سوی جلادها برود.

بخشی از نمایشنامه دو جلاد

فرانسوا: صبح بخیر آقایون .. منو ببخشید .. مزاحم شدم؟ (جلادها ساکت و بی احساس هستند. گویی او اصلا با آنها نیست). اگر مزاحمم می روم (سکوت. به نظر می آید که می کوشد جرات بیابد، سرانجام خود را آماده می کند که سخن بگوید ولی صدایش می لرزد). اومدم تا شمارو ببینم. چون دیگه بیشتر از این نمی تونم تحمل کنم، راجع به شوهرم حرف می زنم. موجودی که تمام امیدهای من به اون بود. مردی که بهترین سالهای عمرمو به اون دادم، کسی که اونطور دوسش داشتم که دیگه هرگز فکر نمی کنم کسی رو بتونم اینطوری دوس داشته باشم (آهسته و نرم تر). بله بله، اون مقصره. (ناگهان توجه دوجلاد به گفته زن جلب می شود، یکی از آنان یک مداد و یک دفتر یادداشت بیرون می آورد). بله، اون مقصره، در ریو، دو تراویل شماره ۸ زندگی می کنه. اسمش هم ژان لاگونه. (یک جلاد آدرس را می نویسد، همین که آدرس را نوشت، هردو از دری که به خیابان می خورد خارج می شوند. صدای دور شدن یک ماشین به گوش می رسد. فرانسوا نیز از همان در بیرون می رود).

نام کتاب : دو جلاد-بانضمام ویژگی های تاتر پوچ و نگرشی به آثار و جهان نگری فرناندو آرابال
نویسنده : فرناندو آرابال
تعداد صفحه : 60
حجم فایل : 1 کیلوبایت

درباره ی رویا نظارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *